polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Tragedie drogowe pochłonęły 9 ofiar, natomiast w 2018 śmierć na drodze poniosły cztery osoby, rannych zostało 90 osób. Najczęstszymi przyczynami wypadków było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
W ubiegłym roku podczas służby oraz różnego rodzaju akcji i działań przeprowadzili ponad 86 tysięcy badań stanu trzeźwości. W ten sposób wyeliminowali kolejną dużą grupę kierujących będących pod wpływem alkoholu – 492 osoby. Ponadto ujawnili ponad 12 tysięcy wykroczeń popełnionych przez użytkowników ruchu drogowego.
W 283 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierującym samochodami, w tym w 149 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/godz.
To część strategii Komisji Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Dzień ten jest kolejną okazją, by przypomnieć uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, uwaga, rozsądek, uprzejmość, cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość, to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze.
„Z naszej strony zapewniamy, że każdego dnia dokładamy wielu starań, aby na drogach było bezpieczniej. W dalszym ciągu apelujemy o uwagę , rozsądek i kulturę na drodze. Życzymy wszystkim użytkownikom dróg szerokiej, ale przede wszystkim bezpiecznej drogi” – informuje Fakty Oświęcim aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisuje się w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, który w tym roku trwa od 6 do 12 maja.
„Dzisiaj policjanci będą pełnić normalną służbę w ruchu drogowym, ale należy się spodziewać dodatkowych kontroli autobusów, autokarów i busów pod kątem liczby przewożonych osób.
Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek – droga – pojazd), na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się poszczególnych grup użytkowników dróg, generalnie wpływa na powstawanie wypadków drogowych.