Dziewięć lat temu odszedł Kazimierz Smoleń – FOTO

Adam Cyra  |   Fakty  |   27 stycznia 2021 14:12
Udostępnij

W 67. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz dziewięć lat temu odszedł Kazimierz Smoleń, były więzień obozu i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kazimierz Smoleń zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia 2012 roku, dokładnie w 67. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, mając 91 lat. Przez 35 lat był dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pod jego kierunkiem przepracowałem w tym miejscu 18 lat.

Urodził się 19 kwietnia 1920 roku w Chorzowie, gdzie ukończył szkołę powszechną, a następnie Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Odrowążów, w którego murach uzyskał  maturę w 1938 roku. Jego ojciec Józef Smoleń brał udział we wszystkich powstaniach śląskich. Został prezesem chorzowskiej grupy Związku Powstańców Śląskich.

Kazimierz Smoleń. Fot. Zbiory Adama Cyry

Kazimierz Smoleń aresztowany został przez gestapo za działalność konspiracyjną wioną 1940 roku i umieszczony w więzieniu policyjnym w Chorzowie. Następnie  przebywał w więzieniu przejściowym w Sosnowcu, z którego 6 lipca w tym samym roku przewieziono go do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 1327.

Był więziony do 18 stycznia 1945 roku. Ewakuowany w Marszu Śmierci do Wodzisławia Śląskiego, skąd przewieziono go wraz z innymi więźniami do KL Mauthausen. Przebywał również w jego podobozach Melk i Ebensee. Wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich 6 maja 1945 roku. Jego ojciec Józef Smoleń wojny nie przeżył, zginął w KL Mauthausen w 1941 roku.

Kazimierz Smoleń po wojnie ukończył studia na wydziale prawa katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1955 roku został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, na którym pracował do 1990 roku. Był autorem wielu scenariuszy zarówno wystawienniczych, jak i filmowych. Jeszcze przed objęciem stanowiska dyrektora miejsca pamięci, w lutym 1955 roku brał udział przy opracowywaniu scenariusza wystawy stałej w Muzeum Auschwitz-Birkenau, którą do dzisiaj oglądają rokrocznie setki tysięcy odwiedzających.

Kazimierz Smoleń spoczął na cmentarzu w swoim rodzinnym Chorzowie Starym.

Tekst pochodzi z blogu „Wprawnym okiem historyka”.

 

Najnowsze realizacje wideo