Bohater z Auschwitz uwieczniony na lokomotywie – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   11 sierpnia 2021 10:24
Udostępnij

Grafika przedstawiająca ważne momenty w życiu rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera z Auschwitz, znalazła się na lokomotywie PKP Intercity.

Umieszczeniem okolicznościowej grafiki PKP Intercity i Instytut Pileckiego uczciło 120. rocznicę urodzin rotmistrza. Lokomotywa EU-44 Husarz będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego.

„W centralnym miejscu grafiki znajduje się symboliczny wizerunek rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło „Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring”, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 roku w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem” – informuje Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa kolejowego przewoźnika.

Przypomina, że rotmistrza Pileckiego stanowi uniwersalny, zrozumiały także na Zachodzie symbol walki przeciw obu totalitaryzmom, nazistowskiemu i komunistycznemu, a jego niezwykła historia jest personifikacją losów Polski w XX wieku.

Przypomnijmy, że Witold Pilecki dał się schwytać Niemcom i we wrześniu 1940 roku trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Tam przez ponad dwa i pół roku organizował ruch oporu, przygotowywał zbrojne powstanie i dokumentował zbrodnie popełniane w hitlerowskiej fabryce śmierci. Uciekł obozu, by przedstawić przywódcom polskiego państwa podziemnego raport z Auschwitz i zabiegać o zniszczenie tego miejsca.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. 25 maja 1948 roku Piotr Śmietański zwany katem Mokotowa, zamordował bohatera z Auschwitz strzałem w tył głowy. Władze wolnej Polski zrehabilitowali rotmistrza w 1990 roku. 16 lat później prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie przyznał Pileckiemu Order Orła Białego.

„Dokonania Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy polskiej konspiracji zbrojnej, a zarazem największych bohaterów z okresu II wojny światowej, stanowią powód do dumy dla wszystkich Polaków, jednocześnie są częścią ogólnoludzkiego dziedzictwa jako bezprecedensowy przykład odwagi i poświęcenia w imię najwyższych wartości. Jest dla nas powodem do nieskrywanej radości, że PKP S.A. mogą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiego rotmistrza również poza granicami Polski” – mówi Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.