BIRKENAU Gerharda Richtera. Otwarcie niezwykłego pawilonu – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   9 lutego 2024 08:01
Udostępnij

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się inauguracja budynku wystawienniczego BIRKENAU Gerharda Richtera.

Wydarzenie, które rozpocznie się dzisiaj o godzinie 17, przyciągnęło uwagę miłośników sztuki z całego regionu.

Wczoraj Marian Turski, Christoph Heubner oraz Janusz Chwierut spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć historię budynku, którą zilustrował Gerhard Richter. 

 

 

Niemiecki artysta, znany z abstrakcyjnej sztuki opartej na fotorealizmie oraz fotografii, podzielił się także detalami wieloletniej współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, co zaowocowało przekazaniem komitetowi edycji jego cyklu „Birkenau”.

Cykl, eksponowany obecnie wraz z dużym wieloczęściowym lustrem oraz kopiami fotografii potajemnie wykonanych przez więźniów Sonderkommando w 1944 roku, jest unikalnym dziełem sztuki. 

Odsłonięcie tych dzieł w Oświęcimiu jest kontynuacją ich wystawiania w Nowym Jorku, Moskwie, Berlinie i innych miastach.

Obrazy znajdują się zaledwie kilka kilometrów od oryginalnego miejsca, gdzie fotografie zostały wykonane, co nadaje im dodatkową głębię i znaczenie. W 2020 roku Richter przekazał Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu jedną z edycji cyklu „Birkenau” jako stały depozyt na wystawę w Oświęcimiu.

W pawilonie wystawienniczym można podziwiać cztery abstrakcyjne kompozycje wykonane w unikatowej technice wydruku na płytach metalowych, ośmiometrowe szare lustro oraz kopie czterech zdjęć wykonanych potajemnie przez członków Sonderkommando w 1944 roku w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V w Birkenau.

Te cztery fotografie, będące jednymi z nielicznych dokumentów fotograficznych Holokaustu, stały się inspiracją dla malarza Gerharda Richtera do stworzenia serii prac „Obrazy z Birkenau”. Ta seria, prezentowana już w Dreźnie, Berlinie, Moskwie i Nowym Jorku, odzwierciedla ogromne wrażenie, jakie na artystę wywarły zdjęcia wykonane przez więźniów.

Projekt budynku wystawienniczego Gerhard Richter BIRKENAU był owocem współpracy Christopha Heubnera, Gerharda Richtera oraz Sabine Moritz-Richter z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Miastem Oświęcim. 

Autorstwo projektu architektonicznego należy do Richtera, a nadzór i realizację sprawował architekt Edwin Heinz we współpracy z biurem architektonicznym Susuł & Strama Architekci. Realizacja budynku była możliwa dzięki darowiźnie firmy Volkswagen AG.