Bardzo zła sytuacja smogowa w Małopolsce Zachodniej

Paweł Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   27 stycznia 2018 09:55
Udostępnij

Pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza wprowadził Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Oznacza to, że panuje bardzo zła sytuacja smogowa.

Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 i związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu dotyczy także powiatu oświęcimskiego.

W związku z wprowadzeniem bardzo poważnego stopnia zagrożenia należy ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu, zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń, a także ograniczyć duży wysiłek fizyczny zwiększający narażenie na działanie zanieczyszczeń.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców, którzy w piecach palą węglem lub drewnem o tymczasowe zastosowanie, o ile to możliwe, innego dostępnego źródła ciepła, na przykład elektrycznego lub gazowego.

Zespól prosi też o zaprzestanie palenia w kominkach, jeśli nie stanowią jedynego źródła ogrzewania i korzystanie z komunikacji zbiorowej, zamiast indywidualnych podróży samochodem.

Sytuację smogową można śledzić na bieżąco m.in. na stronie internetowej małopolskiego samorządu.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 27 stycznia 2018 10:33

    Lukrecja

    Tego steku bzdur o smogu nie da się już czytać. W czwartek o 10 rano na nowym moście, firma sprzątająca ulice zrobiła korek chyba na zaklady chemiczne. Same tiry , które kopcily stojąc ile się da. To ja się pytam gdzie włodarze miasta, którzy na to pozwalają? W cywilizowanym kraju nie do przyjęcia robienie w dzień takich,,porządków,, ale to jest mało istotne…

  • 27 stycznia 2018 13:46

    henryk

    Informacja na temat sytuacji smogowej nie powala na kolana. Jakość czujników LookO2 zamontowanych w Oświęcimiu pozostawia wiele do życzenia. Robię zrzuty ekranowe więc to o czym piszę mogę udokumentować. 24 stycznia br. o 6.09 czujnik na Zasolu wskazywał indeks jakości powietrza 0 czyli bardzo dobry (można by rzec idealny). Nic bardziej mylnego. Wartości pod mapą wykazywały PM 2.5 na poziomie 944% a PM 10 na poziomie 582%. Zastanawiająca jest również różnica wskazać PM między czujnikami LookO2 a Airly oddalonymi od siebie o kilkaset metrów, mierzona w tym samym okresie czasu. W dniu wczorajszym o 14.37 czujnik na Budowlanych wskazywał PM 2.5 na poziomie 1344% a PM 10 na poziomie 752% zaś na ul. Mendelejewa czujnik Airly wskazywał PM 2.5 na poziomie 528% a PM 10 na poziomie 404%. Podobne różnice były miedzy czujnikami rozlokowanymi na terenie Starego Miasta. Odpowiednio LookO2 przy Jagiełły PM 2.5 na poziomie 1224% a PM 10 na poziomie 720% zaś Airly w Rynku Głównym PM 2.5 na poziomie 504% a PM 10 na poziomie 366%. Ktoś te urządzenia legalizuje? Jest jakiś wzorzec?

  • 27 stycznia 2018 16:38

    Czeslaw2

    Najlepszy numer jest z obowiązującymi kotłami klasy 5. W/g atestów na te kotły, wymagane do spalania w nich paliwo ( węgiel ) w Polsce nie istnieje.
    Aby nie być gołosłownym link do informacji
    http://www.instalator.pl/2016/12/kociol-paliwa-stale-klasy-kotlow/
    Komentator artykułu wyraźnie ostrzega przed braniem dotacji ze względu na niemożliwość spełnienia absurdalnych norm ( diesle się kłaniają ).


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .