polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Ronald S. Lauder, Piotr M. A. Cywiński i Joel Citron podpisują umowę w Nowym Jorku. Fot. Office of Ronald S. Lauder
Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Ronald S. Lauder, który jest darczyńcą od kilkudziesięciu lat i wspiera misję Muzeum Auschwitz, tym razem przekazał na ten cel pięć milionów dolarów.
„Zachowanie Auschwitz-Birkenau jest jednym z moich największych osobistych priorytetów od momentu, gdy po raz pierwszy przeszedłem przez bramę „Arbeit Macht Frei”. W latach 80. zobaczyłem, ile jeszcze jest do zrobienia, aby je utrzymać i zrozumiałem, że w krótkim czasie nie pozostanie nic, co mogłyby zobaczyć przyszłe pokolenia. Jeśli nie pozostałoby nic do zobaczenia, ludzie nigdy nie uwierzyliby w to, co się tutaj wydarzyło” – powiedział Ronald S. Lauder w Nowym Jorku w dniu podpisania umowy pomiędzy fundacją, a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Kolejne pół miliona na rzecz fundacji z przeznaczeniem na stworzenie nowego centrum obsługi odwiedzających wpłacili Joel Citron i jego żona Ulrika. Oni również już wcześniej wspierali Miejsce Pamięci.
„Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi” – stwierdził Joel Citron, członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation.
Aktualnie Muzeum Auschwitz prowadzi kilka dużych i ważnych inwestycji. Jednocześnie jego dyrekcja zdaje sobie sprawę, że w związku dużym wzrostem liczby odwiedzających były niemiecki obóz koncentracyjny, konieczna jest nowa infrastruktura dla sprawnej obsługi osób, przyjeżdżających z całego świata.
„W ramach tej nowej infrastruktury powstanie nie tylko nowy parking, czy nowe wejście do Muzeum, ale także nowa przestrzeń wystawiennicza, kino i hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu. Tak ambitnie zarysowanych inwestycji nie bylibyśmy w stanie zrealizować bez pomocy darczyńców prywatnych – ludzi, którzy w całej rozciągłości i bardzo odpowiedzialnie czują, jak wielką rolę ma do odegrania pamięć” – ocenił Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.