polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W powiecie oświęcimskim 92 mieszkańców podlega zarówno kwarantannie domowej, jak i izolacji po powrocie z zagranicy. Fot. Pixabay.com
Wczoraj podaliśmy informację o czterech osobach podlegających kwarantannie domowej w samym Oświęcimiu. Dzisiaj oświęcimskie starostwo, powołując się na dane z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu podało dane dotyczące całego powiatu.
Wynika z nich, że kwarantannie podlega 44 mieszkańców miasta. Nie oznacza to jednak, że liczba osób w ciągu jednego dnia wzrosła o 1000 procent. Skąd zatem ta różnica?
Otóż faktycznie, czterech mieszkańców Oświęcimia podlega kwarantannie domowej na podstawie decyzji administracyjnych. Pozostałe 40 osób wróciło z zagranicy i na przejściach granicznych otrzymało informację o konieczności dwutygodniowej izolacji i niewychodzeniu z domów.
Zatem w liczbie 92 osób, którą podaje powiat, są zarówno mieszkańcy poddani kwarantannie na mocy decyzji służb sanitarnych, jak i ci, którzy na granicy otrzymali informacje o izolacji.
Do tej bardziej szczegółowej wiedzy dotarliśmy jednak sami, gdyż uzyskanie informacji z Sanepidu lub biura prasowego wojewody małopolskiego jest praktycznie niemożliwe. Telefony stacjonarne, jak i komórkowe służb prasowych milczą jak zaklęte. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na e-mail wysłany do rzecznika Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ubiegły wtorek, czyli 10 dni temu. Poziom informacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dotyczący społeczności lokalnych, sięgnął dna.
Powtórzmy, w powiecie oświęcimskim 92 mieszkańców ośmiu gmin podlega kwarantannie domowej i izolacji po powrocie z zagranicy. W Brzeszczach jest to pięć osób, w Chełmku – dziewięć osób, w Kętach – 16 osób, w Osieku – dwie osoby, w gminie Oświęcim – sześć osób, w mieście Oświęcim – 44 osoby, w Przeciszowie – cztery osoby, w Zatorze – sześć osób. Nie ma w tej liczbie żadnego mieszkańca Polanki Wielkiej.
U żadnego mieszkańca powiatu oświęcimskiego służby medyczne i sanitarne nie stwierdziły dotychczas przypadku zakażenia koronawirusem.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu