polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Mieszkańcy i przybyłe delegacje – kombatanci Związku Kombatantów RP i BWP Koła Kęty, władze Gminy Kęty, radni Rady Miejskiej, radni rady młodzieżowej i seniorów, przedstawiciele jednostek kultury, organizacji społecznych i stowarzyszeń wspólnie oddali hołd, zapalili znicze i złożyli biało-czerwone wiązanki na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Nie zapomniano również o wszystkich tych, którzy stracili swoje życie w trakcie działań wojennych. Wielu kęczanom niestety nie było dane powrócić do rodzinnego miasta po zakończeniu wojny.
„Pamiętamy o wszystkich grobach, ale i bezimiennych mogiłach, dlatego składamy dziś kwiaty w jednym miejscu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza” – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz gminy Kęty wskazując na to, że dzień wcześniej obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta jest związana z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau, którego założenie włodarz Kęt nazwał największą porażką ludzkości.
Pomimo wielu emocji, dzisiejsza rocznica stanowi szczególny dzień w historii tego miasta. 28 stycznia 1945 roku był dniem, kiedy zakończono trwającą w Kętach od września 1939 r. okupację niemiecką, rozpalając nadzieję na lepszą przyszłość.
Wyzwolenie bez wyzwolenia?