14-latka miała 1,9 promila alkoholu

Redakcja eFO  |   Fakty  |   10 stycznia 2023 16:02
Udostępnij

Trzy nastolatki upiły się wódką przy placu zabaw na osiedlu Stare Stawy w Oświęcimiu. Jedna z nich wylądowała na oddziale szpitalnym.

Mieszkańcy osiedla dostrzegli wieczorem trzy młode dziewczyny. Dwie ewidentnie były pijane, trzecia leżała na ziemi. Oświęcimianie zadzwonili pod numer alarmowy 112. Po chwili na miejscu był już patrol oświęcimskiej policji.

Mundurowi zajęli się dwiema 14-latkami z gminy Brzeszcze i 15-letnią oświęcimianką. Dziewczyny były pod mocnym wpływem alkoholu. Mówiły, że źle się czują. Policjanci wezwali pogotowie ratunkowe i rodziców nastolatek. W międzyczasie ustalili, że dziewczyny wypiły wspólnie butelkę wódki o pojemności 0,7 litra.

Dwie dziewczyny wróciły do domów pod kuratelą rodziców. Jedna z 14-latek, w organizmie której alkotester wykazał 1,9 promila alkoholu, trafiła na oddział pediatryczny Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Policjanci przekażą materiały sprawy do wydziału rodzinnego i nieletnich Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Rozpoczną też postępowanie w celu ustalenia okoliczności, w jakich nieletnie weszły w posiadanie alkoholu.

„Na podziękowanie zasługują osoby, które widząc tak młode osoby będące pod wpływem alkoholu, obawiając się o ich zdrowie i życie, zadzwoniły pod numer alarmowy 112. Taka rekcja być może zapobiegła tragicznym następstwom karygodnego zachowania nieletnich” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Policja radzi

Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez  nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby w procesie wychowania dziecka zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, a także podnosili ich świadomość w zakresie poszanowania norm społecznych oraz prawa.

Od najmłodszych lat trzeba spędzać z dzieckiem czas, uczyć przez mądre odpowiedzi na zadawane pytania, tłumaczyć na czym polega życie, przestrzegać przed zagrożeniami, a w trudnych chwilach być obok dziecka czy nastolatka i go wspierać.  Tak rodzi się szczególna, wyjątkowa rodzinna więź.   W innym przypadku  funkcję wychowania przejmują znajomi czy Internet, kształtując dziecko zupełnie inaczej niż oczekują tego rodzice. Dlatego warto zapoznać się ze spotem kampanii Rodzina OFF – Line. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie. Link „Rodzina OFF – line”. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie.