Zbita szyba w oknie sąsiada? Gdybyś miał tylko ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   31 sierpnia 2023 09:00
Udostępnij

Kamień wystrzelony spod kół kosiarki, utrata równowagi podczas przejeżdżania rowerem blisko samochodu czy niecelnie kopnięta piłka – o zbitą szybę naprawdę nietrudno. O ile należy do Ciebie, sam możesz mieć do siebie pretensje. Jeśli jest to jednak szyba w domu lub samochodzie sąsiada, czekają Cię poważniejsze kłopoty. Sprawdź, jak w takich sytuacjach pomoże ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Co robić, gdy dochodzi do nieplanowanego zdarzenia?

Zbicie szyby w aucie lub domu sąsiada najpewniej nie było Twoim celowym działaniem. Najczęściej jest to wynik pecha albo chwili nieuwagi, czyli czegoś, na co nie masz wpływu. Masz jednak wpływ na to, jak zachowasz się, gdy dojdzie do takiej sytuacji.

Wbrew pozorom, ucieczka z miejsca zdarzenia i udawanie, że nic o tym nie wiesz, nie jest najlepszym pomysłem. Policja aktywnie poszukuje sprawców takich szkód i dysponuje dobrą skutecznością w tym zakresie. Wystarczy świadek, który widział sytuację z okna domu, albo kamera innego sąsiada obejmująca dany fragment okolicy – i sprawca zostanie ustalony. Poza koniecznością naprawienia wyrządzonych szkód czeka go jednak zarzut zniszczenia mienia, a czasem nawet wandalizmu. To z kolei równa się poważnym problemom natury prawnej.

Zdecydowanie lepszym pomysłem wydaje się porozumienie się z osobą, która ucierpiała w wyniku nieumyślnego działania – Twojego lub innego członka rodziny. Niemal każdy zrozumie, że do szkody doszło przez przypadek, a chęć jej rekompensaty zapobiegnie ewentualnym pretensjom – szczególnie, jeśli masz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i za wszystko zapłaci ubezpieczyciel.

Ile kosztuje wymiana zbitej szyby w samochodzie, a ile w domu?

Kopnięta przez dziecko piłka skutkująca zbitą szybą może równać się rachunkowi na wysoką kwotę. Ile kosztuje wymiana szyby w oknie domu lub mieszkania? To zależy od wielu czynników. W standardowym przypadku będzie to wydatek rzędu ok. 500-800 zł za m². Cena ta dotyczy jednak podstawowego wariantu, do którego należy również doliczyć koszt montażu. Jeśli szkło cechuje się dodatkowymi właściwościami (np. szyba zespolona, termoizolacyjna lub z powłoką antyrefleksyjną), koszt może wzrosnąć. Do tego dochodzi oczywiście koszt szkód wyrządzonych przez piłkę wewnątrz domu sąsiada. Jeśli masz szczęście, spadnie prosto na podłogę, a jeśli nie, może zawsze trafić np. w telewizor.

Zbita szyba w aucie może wygenerować równie wysokie koszty. Sam koszt zakupu tego elementu to wydatek równy kilkuset złotych, do którego również należy doliczyć koszt montażu wykonanego przez pracowników warsztatu. W rezultacie może Cię to kosztować co najmniej 1000 zł. Cena może być jednak dużo wyższa, jeśli piłka trafi w rzadki model samochodu, do którego trzeba sprowadzić szybę na zamówienie albo w przypadku którego jej montaż jest skomplikowany, czasochłonny lub wymaga od poszkodowanego wynajęcia auta zastępczego. Wtedy wydatki mogą Cię to wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Czy jest ubezpieczenie, które chroni nas w takich sytuacjach?

Gdyby do wyżej wymienionych szkód doszło podczas stłuczki lub wypadku, obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (zwane potocznie OC komunikacyjnym) pokryłoby wszystkie koszty. Tak niewielka szkoda najpewniej nie zaprzątałaby Ci głowy przez długi czas. OC komunikacyjne nie działa jednak w przypadku piłki, nawet gdy leci z oszałamiającą prędkością – ale ubezpieczenie OC w życiu prywatnym już tak. 

Jak sama nazwa wskazuje, ten produkt ubezpieczeniowy zabezpiecza Cię przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez przypadek innym osobom. W tym przypadku są to jednak szkody związane z szeroko rozumianym życiem prywatnym. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zatem m.in. szkody spowodowane przez dzieci, ale też przez pozostałych członków rodziny mieszkających pod wspólnym dachem. Przyda Ci się m.in. wtedy, gdy Twój pies kogoś ugryzie, gdy ktoś poślizgnie się na Twoim chodniku albo po zalaniu mieszkania sąsiada z dołu z powodu awarii pralki.

Co powinno zawierać dobre OC w życiu prywatnym?

Każda oferta ubezpieczenia OC w życiu prywatnym może posiadać inny zakres ochrony. Jest on indywidualnie ustalany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrą propozycję? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie oferty Balcia Insurance.

  • Liczba ubezpieczonych osób – jedna polisa chroni wszystkich członków tej samej rodziny, zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe.
  • Elastyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej – do wyboru masz 3 warianty: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie OC właściciela domu lub mieszkania, bądź połączenie obydwu zakresów.
  • Sumy gwarancyjne oraz limity odpowiedzialności – im wyższe, tym pełniejsza ochrona.
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – najczęściej dotyczą działań celowych, dotykających członków rodziny lub takich, do których doszło z powodu rażącego niedbalstwa. Ubezpieczenie Balcia posiada jedynie 14 wyłączeń.
  • Rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej – przydadzą się, jeśli np. chcesz się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia wynajętego samochodu, spowodowania szkód przy użyciu drona albo obawiasz się o telefon komórkowy lub komputer przekazany Ci przez pracodawcę do pracy zdalnej.

Więcej informacji na temat tego ubezpieczenia znajdziesz tutaj: https://www.balcia.pl/pl/oc-w-zyciu. 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym a szkody wyrządzone przez dzieci

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym poleca się rodzicom niezależnie od tego, w jakim wieku są ich pociechy. Szkody wyrządzone przez dzieci to stosunkowo częste zjawisko. Zwykle nie wiążą się z celowym działaniem, lecz nieuwagą albo wręcz… pechem. Jak już wspomnieliśmy, nie potrzeba dużo, by samochód elektryczny zahaczył o ozdobę ogrodową sąsiada albo przebity, dmuchany basen zalał wodą jego piękny ogród, a źle wycelowana piłka zbiła szybę w samochodzie zaparkowanym blisko boiska. 

Chociaż dziecko nie chciało wyrządzić nikomu krzywdy, to jednak do tego doszło. Same przeprosiny mogą okazać się niewystarczającym zadośćuczynieniem. Konieczne będzie wypłacenie odszkodowania – z własnej kieszeni lub w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Sam zdecyduj, co jest bardziej opłacalne dla Ciebie.