Usta, kwas hialuronowy – jak uniknąć efektów ubocznych?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   13 grudnia 2021 14:27
Udostępnij

Kwas hialuronowy to obok osocza bogatobiałkowego jedna z najbezpieczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Dlaczego?

Bo naturalnie występuje w ludzkim organizmie, szczególnie w skórze, gdzie wiąże wodę i odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Z czasem jednak kwasu hialuronowego w skórze jest coraz mniej, ale niedobory można uzupełnić dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy podaje się w m.in. w formie mezoterapii igłowej , podczas której wprowadzany jest razem z innymi substancjami odżywczymi do głębszych warstw skóry za pomocą serii nakłuć wykonywanych cienką igłą. Ze względu na swoją plastyczność wykorzystywany jest także do wypełniania i likwidacji zmarszczek oraz modelowania twarzy.

Jednak najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej wykonywane jest wypełnianie ust kwasem hialuronowym. Dlaczego to tak popularny zabieg? Bo mogą z niego skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma też limitów wieku.  Decydują się na niego nastolatki i osoby dojrzałe. Daje spektakularne efekty i widocznie zmienia wygląd twarzy, a przy tym jest mało inwazyjny i  bezpieczny. Teoretycznie, ponieważ jak wiadomo, nawet zwykła i powszechnie dostępna aspiryna może mieć skutki uboczne.

Kwas hialuronowy usta przed i po

Wypełnienie ust kwasem hialuronowym sprawia, że stają się wyraźnie pełniejsze, większe, bardziej zmysłowe i doskonale nawilżone. Usta po kwasie mogą być lekko opuchnięte, ale obrzęk zazwyczaj stopniowo znika w ciągu dwóch do czterech dni po zabiegu.  Aby zminimalizować ryzyko powstawania opuchlizny czy zasinień, kwas hialuronowy w usta aplikuję za pomocą mikrokaniuli, czyli tępo zakończonej igły, która ślizga się po tkance, co ogranicza do minimum uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Igła powoduje więcej urazów, a więc czas rekonwalescencji po zabiegu z pewnością będzie dłuższy. Kwas hialuronowy na usta można aplikować na wiele sposobów, dlatego warto zapytać, czym będzie wykonywany zabieg. Bez względu na to jak podano kwas w usta końcowy, ostateczny efekt powiększania i modelowania jest widoczny po dwóch tygodniach, gdy żel zwiąże wodę i ułoży się w tkankach. W tym czasie należy przestrzegać kilku zasad.

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

Do najważniejszych zaleceń należy unikanie ciepła, czyli lepiej w tym czasie zrezygnować z wizyt w saunie czy solarium. Warto za to przyjmować dużo płynów – kwas hialuronowy lubi wodę. Pacjentki pytają często kiedy można malować usta po powiększeniu? Zazwyczaj już po kilku dniach, kiedy tylko drobne ślady po nakłuciach wygoją się i znikną. Bywa jednak, że mimo upływu czasu i stosowania się do zaleceń opuchlizna nie znika, a do tego na ustach pojawiają się grudki po kwasie hialuronowym. Czy modne teraz masowanie ust pomoże rozwiązać ten problem?  Nie zawsze.

Usta po kwasie hialuronowym

Masuje się tylko wtedy, kiedy podczas zabiegu zdarzy się podać nieco za dużo preparatu w jednym miejscu. Masaż ust pomaga go wtedy właściwie ułożyć, wyrównać i wymodelować. Tymczasem pacjentki po zabiegu często pytają mnie jak masować usta? Zasada numer jeden: nigdy nie masuj ust sama! Nie ma jednej uniwersalnej techniki. Specjalista wie, kiedy i jak to zrobić, by preparat ułożył się właściwie. Jeśli kwas hialuronowy zostanie precyzyjnie i równomiernie rozprowadzony podczas zabiegu w ogóle nie ma sensu masować ust.

Przez kilka dni do nawet dwóch tygodni, grudki po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie powinny wzbudzać niepokoju, gdyż już sam fakt pokłucia tkanki może spowodować, że powstaną lekkie nierówności. W końcu każde ukłucie to uraz, który wywołuje mały zapalny. Dlatego masowanie grudek w tym czasie nic nie da, bo i tak znikną one samoistnie. A co jeśli po dwóch tygodniach zgrubienia po podaniu kwasu hialuronowego nadal się utrzymują? To już sygnał alarmowy. Niektórzy twierdzą, że takie grudki po powiększaniu ust to „zbity” kwas hialuronowy i próbują go rozmasować. To może tylko pogorszyć sytuację.

Kwas hialuronowy po zabiegu nie zmienia się w cement, nie zbija się i nie tworzy grudek. To niezwykle plastyczna substancja o żelowej, elastycznej konsystencji. Czym zatem są nierówności? To stan zapalny wokół kwasu hialuronowego. Pojawia się on najczęściej po podaniu kwasu słabej jakości, czyli słabo oczyszczonego, albo u osób z nadreaktywnym układem immunologicznym. Co wtedy? Trzeba działać jak najszybciej, by nie powstały trwałe zwłóknienia. Kwas w ustach należy punktowo rozpuścić i rozpocząć leczenie doustne. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, warto dokładnie sprawdzić gabinet, w którym będzie wykonywany zabieg i upewnić się, że stosowany tam preparat jest najwyższej jakości. Co jeszcze może się zdarzyć?

Kwas hialuronowy po zabiegu

Lista powikłań, jak w przypadku niemal każdego preparatu medycznego jest długa. Czasem trudno przewidzieć reakcje alergiczne organizmu, a te w przypadku kwasu hialuronowego mogą być różne. Odnotowano m.in. grudki w jamie ustnej, ziarniaki, przedłużające się obrzęki, poważne powikłania infekcyjne, ropnie, a nawet martwice skóry i tkanki podskórnej oraz wstrząs anafilaktyczny. Wszystkie te przypadki są  jednak niezwykle rzadkie, ale mimo to warto mieć pewność, że osoba, która wykonuje zabieg, ma wykształcenie medyczne, potrafi udzielić pierwszej pomocy i w razie nieprzewidzianych komplikacji, natychmiast wdrożyć właściwe leczenie. Profesjonalista przed zabiegiem z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, który zminimalizuje ryzyko powikłań. Co może być przeciwwskazaniem do zabiegu?

 

– stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
– skłonność do powstawania blizn przerostowych,
– choroby o podłożu autoimmunologicznym,
– ciąża,
– karmienie piersią,
– nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Źle kończy się także powiększanie ust po zabiegu. Zdarzają się pacjentki, które nieusatysfakcjonowane powiększeniem ust w jednym gabinecie, przychodzą do drugiego po „dokładkę” kwasu hialuronowego.  Nie róbcie tego! Dwa różne preparaty mogą ze sobą nie współpracować, a wtedy powikłania po zabiegu są niemal pewne. Dobry specjalista nigdy nie zdecyduje się na podanie kolejnej dawki preparatu, jeśli tylko zorientuje się, że pacjentka niedawno miała już powiększane usta kwasem hialuronowym.

Ukrywając takie informacje, szkodzimy przede wszystkim sobie. Przeciwwskazaniem nie są natomiast inne zabiegi medycyny estetycznej. Terapia skojarzona zawsze przynosi lepsze rezultaty niż pojedyncze zabiegi. Świetne efekty daje na przykład połączenie botoksu i kwasu hialuronowego. Oczywiście botoks w ustach nie działa, ale można nim ostrzyknąć okolice, a wargi wypełnić kwasem hialuronowym. Kolejność zabiegów ma znaczenie, dlatego zawsze powinien ustalać ją lekarz.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym ile się utrzymuje?

Kwas hialuronowy jako substancja naturalna jest samoistnie usuwany przez organizm. To jak długo  utrzymuje się w tkance, zależy od wielu czynników m.in od stopnia jego usieciowania, jakości produktu, a także od indywidualnych cech każdego pacjenta, uwarunkowań genetycznych, stosowanej diety, stylu życia.  Teoretycznie im bardziej usieciowany preparat, tym dłużej zachowuje się w tkance. Efekty zabiegu powiększania czy wypełniania ust takim kwasem hialuronowym utrzymują się średnio od 6 do 18 miesięcy.

Podsumowanie:

Zabiegi modelowania, korygowania ust kwasem hialuronowym są bezpieczne i dostępne dla szerokiego grona pacjentów, jednak dla maksimum bezpieczeństwa, zalecam dokładne sprawdzenie gabinetu oraz przeczytanie opinii o specjaliście, który będzie wykonywał zabieg. Ważnym etapem jest także wywiad medyczny przeprowadzany na wizycie wstępnej. Aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych, koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, chorobach czy wcześniej wykonywanych zabiegach.

To też dobry moment, by zapytać o rodzaj preparatu i sposób jego aplikacji. Z moich doświadczeń wynika, że zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym wykonywany mikrokaniulą, jest na tyle bezpieczny i mało inwazyjny, że nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent ma możliwości od razu powrócić do normalnej aktywności, a efekty zabiegu widoczne są od razu.  

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 14 grudnia 2021 09:42

    Roksana_Kopaczewska

    Kwas hialuronowy jest ogólnie fajny na twar nawet do stosowania w warunkach domowych, sama sobie regularnie wklepuje i uzupełniam w bonusie jakimś dobrym kremem typu richevon, efekt jest naprawdę wow.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.