polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Gdy Piotruś weźmie pierwszy oddech, zacznie się walka o to, by początek jego życia nie był jego końcem. Synek Kasi i Piotra ma wadę serca. Przeżyje tylko, jeśli przejdzie ratującą życie operację. 20 sierpnia muszą być w klinice, porodu przecież nie da się przełożyć. Nie mają czasu, maja tylko nadzieję. Prosimy o pomoc naszych czytelników, aby Piotruś żył i mógł cieszyć się życiem z jego mamą i tatą.
„Pięć lat temu spojrzeliśmy na siebie po raz pierwszy i już zostaliśmy razem. Rok temu wzięliśmy ślub, szczęśliwi, że zaczynamy budować swoją własną, kochającą rodzinę” – opowiadają Kasia i Paweł – „Na wiadomość, że zostaniemy rodzicami nie musieliśmy długo czekać, byliśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie kiedy w styczniu 2018 roku odczytaliśmy pozytywny wynik testu ciążowego. Zastanawialiśmy się czy na świat przyjdzie chłopczyk czy dziewczynka, wybieraliśmy imiona dla naszego dziecka. Oczyma wyobraźni widzieliśmy naszą rodzinę na spacerze, placu zabaw, podczas wycieczek, świąt”.
Rozmawiali, czego nauczą swoje dziecko, w co będą się bawić, nawet jakie zabawki czy książeczki wybiorą do pokoiku. Planowali ich piękną przyszłość, przekonani, że przed nimi cudowny czas. I nagle to wszystko przestało mieć znaczenie. Dowiedzieli się, że będą mieć synka, chłopczyka z bardzo chorym sercem.
Pierwsze podejrzenie, że dziecko ma wadę serca padło podczas badania prenatalnego. Nic nie wskazywało na to, że coś jest nie tak jak powinno. Szczegółowe badania u specjalistów potwierdziły – Piotruś urodzi się jedynie z połową serca, jego druga połowa nie rozwinęła się. HLHS – zespół niedorozwoju lewego serca (hypoplastic left heart syndrome), to choroba, która stanowi śmiertelne zagrożenie. Bez leku podanego kilka sekund po urodzeniu a następnie operacji serca wykonanej w pierwszych dniach życia dziecko umiera. Jedyną szansą jest poród w ośrodku referencyjnym, w którym Piotruś otrzyma specjalny lek. Ten lek, podawany bezustannie do jego malutkiej żyłki utrzyma go przy życiu do pierwszej operacji, pierwszej z minimum trzech, jakie będzie musiało przejść nasze dziecko.
„Pokoik, który wymarzyliśmy sobie dla naszego dziecka będzie musiał poczekać bo najpierw nasz synek pozna ten na Oddziale Intensywnej Terapii. Zamiast łóżeczka w domowym zaciszu z karuzelką i niemowlęcymi zabawkami będzie to szpitalne, otoczone medycznymi pompami i monitorami” – piszą rodzice – „Musimy pogodzić się z tym, że życie kazało nam zweryfikować nasze plany, nie chcemy jednak się poddać, nie wyobrażamy sobie, by zostawić nasze dziecko za drzwiami szpitalnej sali i czekać bezradnie na korytarzu na wyznaczone godziny odwiedzin. Choć wiemy, że szpitalna droga nie będzie łatwa wiemy też, że chcemy przejść ją razem, u boku naszego syna, trzymając za maleńką rączkę, dodając otuchy i sił do walki”.
Jeden z najlepszych specjalistów na świecie, zajmujących się leczeniem tej właśnie wady serca z jaką urodzi się Piotruś, kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w niemieckim Muenster. Tam może urodzić się w tym samym szpitalu, w którym będzie operowany. Uniknie dzięki temu ryzykownego transportu. Tam też rodzice będą mogli być przy nim cały czas, przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu, do momentu, kiedy zabiorą Piotrusia do domu.
Jedyną przeszkodą są pieniądze, których Kasia i Paweł nie mają. 77 000 euro to koszt porodu i pierwszej operacji serca.
„Dlatego dziś prosimy Was o pomoc w ratowaniu dziecka, które jest całym naszym światem, o pomoc dzięki której dostaniemy szansę, by wspólnie z najlepszymi lekarzami zawalczyć o życie Piotrusia” – dodają rodzice Piotrusia.
ul. Nałęczowska 24, 20-701 Lublin
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150
USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024
EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022
Bank: BGŻ BNP PARIBAS oddział w Lublinie, ul. Probostwo 6A, 20-089 Lublin
wpłaty w tytule przelewu z dopiskiem: Piotr Pyszno
Fundacja Cor Infantis nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat. Całość zebranych środków przeznaczona jest na leczenie dziecka.
Można też dokonywać wpłat na siepomaga.pl/serce-piotrusia