Przeniesienie konta osobistego. Czy warto i jak to zrobić?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   6 sierpnia 2024 11:42
Udostępnij

Przeniesienie konta osobistego to krok, który może przynieść wiele korzyści. Najpierw jednak trzeba się dobrze zastanowić, czy warto zmieniać bank, co dokładnie dzięki temu da się zyskać oraz z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z nowego rachunku. Co więc warto wiedzieć?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to rachunek, który zakładają osoby fizyczne. Pomaga ono gromadzić pieniądze i sprawie operować finansami. Co jednak ważne, istnieje kilka ich rodzajów, a dzięki niektórym da się nawet zarabiać na bankach.

Konto standardowe

Podstawowy rodzaj konta osobistego przeznaczony do codziennego użytku. Umożliwia dokonywanie płatności, przelewów oraz wypłat z bankomatów. Krótko po jego otwarciu otrzymuje się kartę płatniczą, którą wykonuje się płatności bezgotówkowe.

Konto młodzieżowe/studenckie

Rachunek młodzieżowy mogą założyć osoby mające co najmniej 13 lat. Do otwarcia takiego konta potrzebna jest zgoda opiekunów prawnych. Korzystanie z niego na ogół kosztuje bardzo niewiele, a często nic. Dodatkowo można go przekształcić w studencki i korzystać z niego do ukończenia 26 lat.

Konto VIP (premium)

Oferty takich kont są kierowane do klientów o wyższych dochodach. Rachunek VIP daje dodatkowe usługi i korzyści, takie jak osobisty doradca, wyższe limity transakcji, ubezpieczenia czy dostęp do ekskluzywnych produktów finansowych.

Konto walutowe

To konto umożliwia przechowywanie środków w różnych walutach obcych, co jest przydatne dla osób często podróżujących lub dokonujących transakcji międzynarodowych. Nad założeniem tego rodzaju rachunku warto też zastanowić się, jeśli otrzymuje się wynagrodzenie za pracę w walucie innej niż polski złoty.

Konto oszczędnościowe

Taki rachunek jest przeznaczony do gromadzenia oszczędności. Jako jedyny z wymienionych pozwala na procent zysku od zdeponowanych środków. Miesięczna liczba wypłat z konta oszczędnościowego bywa ograniczona.

Na co patrzeć przy wyborze konta osobistego?

Wybór rachunku osobistego to decyzja, która znacząco wpłyną na codzienne zarządzanie finansami. Przed podpisaniem umowy trzeba drobiazgowo przeanalizować oferty różnych banków. Właśnie dlatego najpierw najlepiej sięgnąć po ranking kont osobistych.

Opłaty i prowizje

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie są opłaty za prowadzenie rachunku, przelewy, wypłaty z bankomatów oraz korzystanie z karty debetowej. Niektóre banki oferują konta bezpłatne, w innych uniknięcie dodatkowych kosztów jest możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków.

Dostępność bankomatów i placówek

Poza tym warto upewnić się, że w okolicy znajduje się wystarczająca liczba bankomatów oraz placówek bankowych. Ułatwi to dostęp do gotówki i wsparcia doradców finansowych.

Funkcjonalność bankowości internetowej i mobilnej

Należy też zwrócić uwagę na opcje bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej. Ułatwiają one zarządzanie kontem (np. pobierania wyciągów i składania wniosków kredytowych), dokonywanie płatności, a także monitorowanie wydatków.

Dodatkowe usługi

Niektóre banki oferują dodatkowe usługi. Najczęściej są nimi ubezpieczenia, dostęp do dodatkowego konta oszczędnościowego bądź preferencyjne warunki kredytowe.

 

Nie wszystkim klientom są one jednak potrzebne. Przed parafowaniem umowy dobrze więc zastanowić się, czy opcjonalne produkty finansowe w jakiś sposób poprawią zarządzanie własnymi finansami.

Opinie klientów i sytuacja finansowa banku

Warto przeczytać opinie innych użytkowników. Jakość obsługi klienta jest kluczowa, zwłaszcza gdy pojawią się problemy i będzie potrzebne wsparcia.

 

Oprócz tego przyda się sprawdzenie stabilności działania banku. Niestety, czasem zdarza się, że wybrana instytucja finansowa jest źle oceniana przez ekspertów. W takiej sytuacji może dojść do fuzji z innym bankiem, a to niekiedy wiąże się ze zmianą warunków prowadzenia konta osobistego.

Oprocentowanie

Osoby zainteresowane nie tyle kontem do codziennych rozliczeń, ile oszczędnościowym, powinny sprawdzić możliwości zysku. W tym przypadku liczy się nie tylko samo oprocentowanie, ale również czas obowiązywania danej stawki. Wiele banków oferuje atrakcyjną stopę zwrotu z depozytu, ale tylko przez krótki czas.

Promocje i korzyści

Wiele banków proponuje bonusy takie jak premie za założenie konta, zwroty za zakupy kartą czy programy lojalnościowe. Mogą one stanowić dodatkową wartość.

Bonusy za założenie konta osobistego. Czy są warte uwagi?

Premie finansowe i inne bonusy mogą przynieść dodatkowe korzyści. Należy jednak wnikliwie czytać regulaminy promocji. Dzięki temu uda się zrozumieć wszystkie wymagania, jakie trzeba spełnić, by osiągnąć korzyści.

Premia za założenie konta

Banki często oferują jednorazową premię pieniężną dla nowych klientów. Niekiedy powinni jeszcze spełnić dodatkowe warunki, takie jak dokonanie pierwszej wpłaty.

Zwrot pieniędzy (cashback) za transakcje kartą

Banki zwracają określony procent wartości transakcji dokonanych kartą debetową lub kredytową na konto klienta. Takie programy są zachętą do częstszego korzystania z transakcji bezgotówkowych.

Nagrody za polecenie konta

Nowi klienci mogą otrzymać nagrody pieniężne lub rzeczowe za polecenie konta znajomym albo rodzinie. Zwykle bonus otrzymuje zarówno osoba polecająca, jak i nowy użytkownik konta.

Programy lojalnościowe

Długoterminowe akcje, w których klienci zbierają punkty za transakcje kartą, a następnie wymieniać na nagrody, rabaty bądź vouchery. Bonusy dostaje się za robienie zakupów w wybranych sieciach sklepów i stacji paliw.

Nagrody rzeczowe

Banki czasami oferują nagrody rzeczowe, takie jak gadżety elektroniczne, sprzęt AGD lub vouchery zakupowe, za otwarcie konta lub spełnienie innych warunków.

Darmowe ubezpieczenia i inne dodatkowe usługi

Niekiedy nowi klienci są zachęcani ofertami darmowych polis (np. ubezpieczenia podróżnego) lub możliwością wzięcia kredytu gotówkowego na preferencyjnych warunkach.

Zmiana konta osobistego szansą na dodatkowe korzyści

Zdecydowanie się na odpowiedni rachunek osobisty jest kluczowy dla efektywnego zarządzania finansami. Przemyślane podejście do wyboru konta pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych możliwości i uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Do tego można na nim jeszcze zyskać.



Najnowsze realizacje wideo