Porady dla absolwentów poszukujących pracy

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   15 marca 2022 10:50
Udostępnij

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, poszukiwanie pierwszej pracy może stanowić niejakie wyzwanie. Warto wiedzieć, jak sprawić, by ten proces był jak najprzyjemniejszy i efektywny.

Musisz przede wszystkim pamiętać o determinacji, ale też elastyczności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą ci w znalezieniu twojej pierwszej pracy. 

Zacznij tak szybko, jak to możliwe 

Procesy rekrutacyjne, tak samo, jak i szukanie pracy, mogą zająć nieco czasu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zacząć przeglądać oferty, kiedy tylko będziesz mieć możliwość. 

Przeglądaj publikacje branżowe, gazety oraz portale rekrutacyjne. W ten sposób nie tylko dowiesz się, jak wygląda rynek pracy w twojej branży, ale przede wszystkim odkryjesz, jakie kwalifikacje są wymagane od kandydatów. Dzięki szybkiemu działaniu, będziesz mieć czas, by nieco rozwinąć swoje umiejętności, nawet zanim ukończysz studia. Zorientujesz się, na jakie stanowiska jesteś już gotowy, a także jakiej pensji możesz się spodziewać. 

Postaw na elastyczność

Kiedy już zaczniesz przeglądanie ofert pracy, z pewnością zauważysz, że wielu pracodawców oczekuje od kandydatów elastyczności. Ta umiejętność miękka przyda ci się także podczas szukania pracy. 

Pamiętaj, że studenci kończący te same kierunki, często startują z podobnego poziomu. Musisz być otwarty na różne możliwości, ale także zauważać, jak zmienia się rynek pracy. Jeżeli chodzi o pierwsze zatrudnienie, warto postawić na elastyczność. 

Początkujący kandydaci zazwyczaj otrzymują niższe płace, ale pamiętaj, by nie zgadzać się na zaniżone stawki. Czasami jednak warto wybrać inne stanowisko, niż to, które sobie pierwotnie wymarzyłeś. W ten sposób możesz rozpocząć pracę, zdobyć cenne doświadczenie, a z czasem ponownie aplikować o pozycję, której pragniesz. 

Stwórz plan

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i często się zmienia. Warto jednak pomyśleć, co chcesz robić w przyszłości. Zastanów się, co chcesz wypracować w ciągu najbliższych lat i zdecyduj, jakie działania mogą ci w tym pomóc. Stwórz w głowie wstępny plan, który pozwoli ci osiągnąć założone marzenia. Np. jeżeli dopiero ukończyłeś studia z bankowości, a chcesz pracować w przyszłości jak CEO prywatnego banku, sprawdź, jak możesz zdobyć takie stanowisko i jakie działania powinieneś podejmować, aby dotrzeć do celu. 

Stwórz doskonałe CV

Niezależnie od stanowiska, o które się ubiegasz, w większości przypadków rynek pracy jest bardzo konkurencyjny. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jak zapewne wiesz, podstawą rekrutacji jest dokument nazywany curriculum vitae. Postaraj się, aby sporządzić CV w taki sposób, by było bez zarzutów. Jako początkujący kandydat możesz mieć problem ze stworzeniem przejrzystego, zwięzłego, ale też atrakcyjnego podania. Skorzystaj z szablonów CV lub specjalnych narzędzi do budowania CV, dzięki którym stworzysz taki życiorys, który pomoże ci w zdobyciu pierwszej pracy. 

Zawsze bądź przygotowany 

Proces rekrutacyjny zajmuje pracodawcom wiele czasu. Pokaż im więc, że ty poświęciłeś swój czas i przygotuj się dobrze na rozmowę kwalifikacyjną. Przejrzyj politykę firmy i najważniejsze projekty, które zostały zrealizowane, a także zaplanowane. Pokaż się w jak najlepszym świetle i zaimponuj potencjalnemu pracodawcy swoim zainteresowaniem działalnością firmy. 

Sprawdź także standardowe pytania rekrutacyjne, np. na forach internetowych, i pomyśl nad odpowiedziami przed spotkaniem, aby nie dać się zaskoczyć pytaniem w stylu “Jakim zwierzęciem jesteś?”. 

Sporządź listę 

Nie daj się ponieść wrażeniu, że jako początkujący kandydat nie możesz niczego wymagać i powinieneś zaakceptować pierwszą lepszą pracę. Aby zapobiec podejmowaniu pochopnych decyzji zawodowych, sporządź listę firm, z którymi chciałbyś współpracować, a także nazwy stanowisk, którymi byłbyś potencjalny zainteresowany. Dobrym pomysłem jest także określenie, jakie zarobki cię interesują. 

Sprawdź, czy firmy, z którymi chciałbyś współpracować, mają specjalne rekrutacje dedykowane absolwentom. Możesz także przesłać swoje dokument do firmy rekrutacyjnej, która pomoże ci w znalezieniu pracy w wybranej branży. 

Pokaż swoje umiejętności i osiągnięcia 

Choć wysoka średnia może zaimponować potencjalnym pracodawcom, to jednak oceny to nie wszystko. Pokaż, że byłeś proaktywnym uczestnikiem życia studenckiego. Przedstaw swoją działalność w samorządzie studenckim lub kole naukowym. W ten sposób pracodawca nie tylko dowie się, że jesteś ambitny i gotowy do działania, ale także że masz już miękkie umiejętności, które są w pracy bardzo potrzebne. 

Dodaj swoje doświadczenie zawodowe, nawet jeśli była to tylko dorywcza praca, staż studencki, a nawet wolontariat. Pokazując, że umiesz komunikować się z innymi, pracować w zespole, logicznie myśleć, a także rozwiązywać problemy i konflikty, zaimponujesz pracodawcy bardziej, niż chwaląc się średnią 5.0.

Postaw na networking

Networking, czyli tworzenie siatki znajomości w branży, to doskonały sposób na zdobycie pracy. Twoją siecią mogą być nawet członkowie rodziny, czy przyjaciele. Daj im znać, że szukasz pracy, żeby pamiętali o tobie, kiedy usłyszą jakąś ofertę w swojej firmie, lub zauważą ciekawe ogłoszenie w Internecie. 

Jeżeli brałeś udział w konferencjach naukowych, czy branżowych, odezwij się do ludzi, których tam poznałeś. Być może będą mieli jakąś ofertę dla ciebie lub pokierują cię do innej osoby, która pomoże ci w zdobyciu stanowiska. Pracodawcy lubią proaktywnych, pewnych siebie kandydatów. 

Dobrym sposobem na stworzenie sieci kontaktów jest także chodzenie na targi pracy, warsztaty, czy spotkania branżowe. Możesz także skontaktować się z konkretnymi agencjami pośrednictwa pracy. 

Networking pomoże ci nie tylko w znalezieniu pracy, ale także umożliwi budowanie pozycji w branży oraz rozwinie twoje umiejętności interpersonalne.

 

 

Najnowsze realizacje wideo