polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Nawet w miejscach najbardziej oddzielonych od zachodniego społeczeństwa, możemy spotkać się z ozdobami o wielkim kulturowym znaczeniu. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie utworzył się zawód, który dziś znamy pod nazwą złotnika, jak i jubilera. Na czym ta praca polega?
W artykule:
Na początku warto wyjaśnić różnicę pomiędzy złotnikiem a jubilerem, choć na przestrzeni ostatnich lat ona coraz bardziej zanika. Zawód złotnika pojawił się na świecie wcześniej i oznaczał osobę, która tworzyła różnorodne użytkowe przedmioty ze złota (które w czasach kryzysu są szczególnie pożądane), srebra, platyny, stopów metali, jak i drogocennych kamieni. Pracuje na tych i innych materiałach również dziś. Warto zrozumieć tę różnicę zawodów poprzez podział na praktyczne wykształcenie, jak i teoretyczne. Złotnik będzie praktykował tworzenie ozdób, a jubiler będzie miał szeroką wiedzę na temat ich wartości – zarówno pieniężnej, jak i estetycznej.
Dziś, jak już zostało wspomniane, bardzo rzadko tworzy się podział pomiędzy tymi zawodami, gdyż kształcenie przyszłych specjalistów w tych dziedzinach odbywa się wspólnie, na kierunkach złotniczo-jubilerskich. Czym więc dzisiaj zajmuje się taka osoba?
Edukacja, jak i późniejsze doświadczenie, nauczy jubilera następujących umiejętności:
Jak widać, jubiler to osoba o kompleksowych umiejętnościach – jak jednak zostać jubilerem?
Jest kilka możliwości, które zasadniczo się od siebie różnią, a mogą zaprowadzić do tego samego celu, a więc zostania jubilerem. Kształcenie jest konieczne, ale nie zawsze musi ono być ustrukturyzowane z zewnątrz.
Drogi, które przyszły jubiler może obrać:
Wiemy już, jak można się kształcić do zawodu złotnika. Po tym pora na pracę – gdzie można ją znaleźć?
Z racji na dzisiejsze czasy, coraz częściej można zauważyć nowe firmy, które sprzedają produkty jubilerskie swojej własnoręcznej roboty – jest to jedno z rozwiązań, które jest możliwe po zdobyciu wystarczających umiejętności jubilerskich. Jest to szczególnie kusząca propozycja dla kształcących się samodzielnie – sprawia to, że nie muszą bać się o brak zatrudnienia, gdyż pracują dla samych siebie.
Oczywiście jest też kariera szczeblowa, która polega na zatrudnieniu się w już istniejącej firmie jubilerskiej, a następnie zdobywaniu coraz to lepszej pozycji w jej zakresie. Początkowo jest to opcja bezpieczniejsza, gdyż założenie nowego biznesu bez renomy często kończy się fiaskiem. Zatrudnienie w znanej firmie pozwala na pewność, że ta praca dostarczy wystarczających zarobków. To właśnie kolejny temat, który warto poruszyć – zarobki jubilera.
Początkowo, zaraz po ukończeniu szkoły jubilerskiej, bądź jeszcze w jej trakcie, warto starać się o staże płatne i bezpłatne – zapewni to już jakąś wiedzę praktyczną i rozpoznanie rynku. Pierwsza pełnoetatowa praca jubilera najczęściej pozwala na zarobienie 3000-3500 tysiąca złotych brutto. Jest to kwota, która, oczywiście po czasie, doświadczeniu i wspinaniu po szczeblach kariery, wzrośnie.
Jak każdy zawód, ma on swoje pozytywy i negatywy.
Do pozytywów zaliczamy:
Do minusów należą:
Jak widać, praca jubilera może być bardzo ciekawa – potrzeba do niej jednak, jak do wszystkiego, pasji. Jest wiele dróg, które można obrać, aby osiągnąć ten zawód. Warto jednak zawsze się uczyć, bo świat się zmienia – również jubilerski.
Artykuł powstał przy współpracy z nieoficjalnym serwisem o Targach Toruńskich (http://targitorunskie.pl/), które są miejscem m.in. Kiermaszu Rękodzieła czy też Jarmarku Katarzyńskiego, na których można nabyć przedmioty wykonane przez jubilerów-pasjonatów.