Kiedy powinno wykonywać się prace elektryczne przy budowie domu?

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna jest warunkiem bezpiecznego oraz komfortowego zamieszkiwania w domu. Powinna więc ona zostać fachowo zaprojektowana i położona. Są to jedne z najważniejszych prac przeprowadzanych w trakcie budowy.
Instalacja elektryczna jest siecią przewodów o różnych grubościach i przekrojach, które pozostają ukryte w ścianach, podłogach, sufitach bądź specjalnych kanałach czy rurach. Wszystkie te przewody zgrupowane i połączone są w tablicy rozdzielczej, gdzie z kolei są chronione bezpiecznikami. Wyróżnić możemy dwa główne typy instalacji elektrycznej:
– oświetleniową – zasila oświetlenie i przenośne urządzenia o niewielkiej mocy, np.: komputery i inny sprzęt elektroniczny, AGD, itd.;
– przyłączeniową/siłową – trójfazowa, zasila silniki elektryczne i urządzenia przemysłowe, takie jak płyty indukcyjne, kuchenki elektryczne czy ogrzewanie elektryczne.
Pamiętać musimy, że instalację elektryczną wykonać może tylko elektryk dysponujący odpowiednimi uprawnieniami.
Jak zaplanować instalację elektryczną?
Plan instalacji elektrycznej warto jest stworzyć jak najszybciej, nawet już na etapie projektowania. Pamiętajmy, że lepiej zaplanować więcej obwodów, niż potrzeba na początkowym etapie. Można je zatynkować, a w razie czego łatwo można skorzystać z instalacji bez konieczności przeprowadzania remontu. Warto z góry zatroszczyć się o praktyczność całej konstrukcji.
Jako że stosujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych, liczba gniazdek w domu powinna być możliwie duża, przy czym należy pamiętać o pozostawieniu kilku wolnych, do których będziemy mogli tymczasowo podłączyć potrzebny w danym momencie sprzęt. Najlepiej umieszczać je około 50-100 cm od każdego rogu pomieszczenia, ponieważ z reguły to właśnie tam stawia się biurka lub inne meble, na których znajdzie się lampka, komputer, telewizor albo inny sprzęt.
Z góry zatroszczyć się też musimy o potrzebne punkty świetlne. Jeśli chodzi zarówno o gniazdka, jak i o przełączniki (nie należy instalować ich na ścianie, na którą otwiera się drzwi), to powinny one zostać tak rozlokowane, aby dostęp do nich był wygodny.
Nie zapominajmy też o zabezpieczeniach, takich jak ograniczniki przepięć i wyłączniki różnicowoprądowe. Są one niezwykle istotne, gdyż w kryzysowej sytuacji mogą uratować życie.
Kiedy rozprowadza się instalację elektryczną?
Wykonywanie poszczególnych instalacji podczas budowy domu mieszkalnego najczęściej odbywa się w w dwóch etapach. Pierwszym jest rozprowadzenie przewodów, czyli zbudowanie właściwej instalacji. Należy się za to zabrać jeszcze przed tynkowaniem, kładzeniem boazerii i tym podobnymi pracami.
Drugim etapem, przeprowadzanym zazwyczaj na sam koniec budowy, jest podłączenie różnego rodzaju urządzeń. Oczywiście, przed oddaniem budynku do użytkowania, należy przeprowadzić kontrolę instalacji elektrycznej, czym zajmuje się wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami.
Gdzie znaleźć odpowiednich fachowców?
Jak wspomniano wyżej, instalację elektryczną może położyć jedynie elektryk z uprawnieniami. Solidnych fachowców z tej branży z pewnością znajdziemy dzięki stronie: https://www.oferteo.pl/elektrycy.
Elektryk może przystąpić do zakładania instalacji w budynku, który już stoi. Żeby do tego doprowadzić, potrzebowali będziemy murarza, który przeprowadzi najważniejsze prace budowlane. Oferty najlepszych profesjonalistów dostępne są pod adresem: https://www.oferteo.pl/murarz.