polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Na pewno zawsze trzeba list motywacyjny dołączyć, jeśli pracodawca zaznaczył, to w ogłoszeniu o pracę. List motywacyjny jest rozwinięciem życiorysu zawodowego. Odpowiednio napisany daje możliwość zaprezentowania się z najlepszej strony.
List motywacyjny w swojej formie powinien nawiązywać do Curriculum Vitae. Zastosuj ten sam rodzaj czcionki, identyczną kolorystykę jak w życiorysie zawodowym. Obydwa dokumenty aplikacyjne powinny wyglądać spójnie. Najlepszym formatem, polecanym do zapisywania dokumentów aplikacyjnych w wersji elektronicznej jest PDF. Jeśli zastosujesz ten format, będziesz mieć stuprocentową pewność, że Twoje dokumenty poprawnie otworzą się na każdym komputerze. Zachowaj typowy układ listu motywacyjnego. W prawym górnym rogu wpisz miejscowość i datę sporządzenia dokumentu. W lewym górnym rogu umieszcza się dane personalne takie jak: imię, nazwisko, dane kontaktowe.
Zadbaj o profesjonalizm w każdym elemencie. Niedopuszczalne są na przykład wszelkie śmiesznie wyglądające adresy mailowe. Najlepiej, jeśli adres e-mail będzie składał się z imienia i nazwiska. List motywacyjny powinien być zaadresowany do firmy lub do konkretnej osoby zajmującej się rekrutacją. Kolejne części listu motywacyjnego to: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Zanim zabierzesz się za tworzenie listu motywacyjnego, sprawdź wszelkie dostępne informacje na temat pracodawcy, do którego kierujesz dokumenty aplikacyjne. Sprawdź wiadomości o misji firmy oraz kierunkach, w jakich się rozwija. Im głębsza będzie wiedza na temat działania danego przedsiębiorstwa, tym lepiej będziesz umieć napisać o tym, co może zainteresować pracodawcę. Przeczytaj uważnie ogłoszenie rekrutacyjne, to najlepsze źródło informacji o tym, czego pracodawca od przyszłego pracownika oczekuje. W myślach zrób przegląd swoich doświadczeń. Pomyśl także o swoich umiejętnościach, kursach, szkoleniach, które mają związek z tym, na jakie stanowisko kandydujesz.
Być może masz zainteresowania pozazawodowe, które są związane z daną branżą? Jeśli nie, to niektóre z pasji mogą przyczynić się do tego, że pracodawca z większym zainteresowaniem spojrzy na list motywacyjny. Nawet jeśli z pozoru są one odległe od danej branży. Zainteresowania mogą pokazać pracodawcy, że masz umiejętności planowania, logicznego myślenia, szybkiego reagowania. Dowiedz się jak napisać list motywacyjny do pracy – Poznaj rady, przykłady i wzory ciekawych listów motywacyjnych i wybierz odpowiedni dla Ciebie.
List motywacyjny powinien zawierać:
List motywacyjny powinien być krótki i zwięzły, idealna długość to nie więcej niż kartka formatu A4. Nie powiela się w nim informacji, które zostały napisane w CV. Należy unikać tego, aby znalazły się tam informacje mało konkretne. Najlepszą opcją jest, jeśli konkretne zdarzenia z życia zawodowego zostaną poparte procentami, faktami i liczbami. Za każdym razem, kiedy list motywacyjny jest tworzony, trzeba to zrobić pod potrzeby konkretnego pracodawcy.
– Zbytnie udziwnianie – Koloryzowanie i pisanie o zdarzeniach, które nie miały miejsca – Powielanie powszechnie dostępnych wzorów listów motywacyjnych – Pomyłki w nazwie pracodawcy, błędnie napisane imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację – Błędy stylistyczne, interpunkcyjne i ortograficzne – Brak odniesienia się do tego, co od przyszłego pracownika, oczekuje pracodawca
Podstawowym zadaniem listu motywacyjnego jest wzbudzenie zainteresowania pracodawcy. List motywacyjny powinien zachęcać do tego, aby spotkać się osobiście z osobą, która go napisała. Podczas tworzenia listu motywacyjnego nie należy skupiać się na swoich potrzebach, ale umieścić te informacje, które będą odpowiedzią na potrzeby pracodawcy. Uwagę rekrutera należy przykuć już od samego początku. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na samym początku listu motywacyjnego informacji o tym, skąd dowiedziałeś się o rekrutacji. List motywacyjny może przybrać dwie formy. Pierwsza to taka, w której podajesz numer referencyjny ogłoszenia o pracę, oraz miejsce, gdzie zostało opublikowane. Drugą formą jest stworzenie listu intencyjnego, który możesz napisać w sytuacji, kiedy nie wiesz, czy dana firma prowadzi rekrutację, a jesteś zainteresowany tym, aby w niej pracować.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, to stwórz list motywacyjny skierowany do konkretnej osoby. Umieszczenie gotowych schematów jest tym, co dyskredytuje cię już na samym początku. Postaw na oryginalność. Jeśli chcesz napisać o swoich osiągnięciach, to poprzyj je przykładami.
Wszelkiego rodzaju ozdoby graficzne, kolorystyka, styl powinny być dostosowane do branży. Na o wiele więcej można sobie pozwolić w sytuacji, kiedy list ma trafić w ręce rekrutera z branży kreatywnej.
List motywacyjny, jak wskazuje sama nazwa, jest dla pracodawcy informacją o tym, jaką motywacją się kierujesz, kandydując na dane stanowisko. Chyba nie ma takiego pracodawcy, który w swoich szeregach nie chciałby mieć pracownika z dużą motywacją do pracy. Z punktu widzenia pracodawcy, istotne są takie powody podjęcia zatrudnienia jak: chęć rozwoju, zaangażowanie, inicjatywa, umiejętność komunikowania się, chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. Na niektóre stanowiska pracy wymagane są też inne umiejętności. Listę czynników, które motywują cię do pracy, dostosuj do wymagań na konkretne stanowisko.
Odpowiednio sformułowane zakończenie listu motywacyjnego sprawi, że wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Masz do wyboru kilka możliwości na to, aby skutecznie zakończyć list motywacyjny.
Przynoszące efekt zakończenie listu motywacyjnego to takie, które wyróżni cię na tle innych kandydatów oraz sprawi, że pracodawca lepiej cię zapamięta.
W liście motywacyjnym można także umieścić odnośniki do swoich projektów, prac. Jest to szczególnie mile widziane w przypadku takich stanowisk jak grafik komputerowy.
Jeśli masz takie osoby, z którymi współpracowałeś i mogą opowiedzieć o Twoich umiejętnościach, to umieść tego typu kontakty referencyjne na samym dole listu motywacyjnego.