Czy warto zakładać konto firmowe? Wskazówki dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Materiał partnerski  |   Styl życia  |   1 września 2021 13:50
Udostępnij

Otwierasz firmę i zastanawiasz się, czy rachunek w banku przyda Ci się w prowadzeniu nowego biznesu? A może uważasz, że firmowy ROR tylko generuje koszty i do rozliczeń związanych z prowadzeniem firmy zamierzasz wykorzystać konto osobiste? Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, dowiedz się, czemu warto rozdzielić finanse firmy od prywatnych oszczędności i jak szybko znaleźć tanie oraz funkcjonalne konto.

Czy konto dla firm zawsze jest obowiązkowe?

Musisz wiedzieć, że przedsiębiorca jest prawnie zobligowany do założenia firmowego konta tylko wtedy, gdy:

– stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

– jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Natomiast jeśli właściciel firmy nie spełnia powyższych kryteriów – może założyć firmowe konto, lecz wcale nie musi. Do rozliczeń z Urzędem Skarbowym lub ZUS-em może wykorzystać swój prywatny rachunek bankowy i za jego pośrednictwem wykonywać comiesięczne przelewy.

Jak więc widzisz, obowiązujące aktualnie przepisy prawne nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem kont prywatnych. Stąd też niektórzy przedsiębiorcy – zwłaszcza prowadzący sprzedaż detaliczną, w której większość rozliczeń jest dokonywana za pomocą gotówki – nie widzą większego sensu w zakładaniu firmowego rachunku. Czy słusznie?

Konta dla firm mają sporo zalet

Nie da się ukryć, iż brak rachunku firmowego często powoduje chaos i bałagan informacyjny. Jeśli przedsiębiorca posługuje się kontem prywatnym, czasami trudno jednoznacznie dociec, które wpływy i wydatki są prywatne, a które firmowe. Zdaniem doświadczonych księgowych konto biznesowe daje rzetelny wgląd w strukturę przychodów i wydatków firmy i ułatwia

ocenę jej aktualnej kondycji finansowej (wielu przedsiębiorców rozliczających się za pomocą prywatnego ROR-u traci bowiem kontrolę nad wydatkami i niekiedy wyprowadza nieświadomie z firmy pieniądze, które powinny być wydane na zupełnie inne cele. np. ZUS lub zatowarowanie).

Po co ułatwiać życie skarbówce?

Korzystanie z prywatnego rachunku bankowego może stać się źródłem problemów w przypadku kontroli skarbowej. Dzięki prywatno-firmowemu kontu skarbówka uzyskuje dostęp do osobistych finansów podatnika i… bardzo chętnie korzysta z tej okazji. Prześwietla wszystkie pojawiające się na rachunku wpływy i zdarza się niekiedy, iż znajduje różne dziwne kwoty, które ni stąd ni zowąd pojawiły się na koncie.

Otwarcie ROR-u dedykowanego podmiotom gospodarczym pozwala na utrzymanie porządku w finansach firmy i oddzielenie ich od finansów osobistych. Tak więc w przypadku kontroli skarbówki prywatne konto przedsiębiorcy jest w miarę „bezpieczne”.

Posiadanie konta firmowego wiąże się z wysokimi opłatami?

Niektórzy przedsiębiorcy rozpoczynający dopiero swoją przygodę z biznesem są przekonani, że rachunek dla firm generuje wysokie koszty. Tymczasem wiele banków oferuje naprawdę tanie ROR-y, wystarczy ich tylko dobrze poszukać. Jeśli nie masz ochoty na samodzielne przeglądanie ofert w poszukiwaniu najlepszego firmowego konta, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów.

W internecie bez trudu znajdziesz serwisy finansowe omawiające wady i zalety poszczególnych kont firmowych i zawierające zestawienia takich rachunków – przykładem może być ranking kont firmowych na stronie https://moneteo.com/ranking-kont-firmowych.

W jaki sposób ranking kont firmowych może Ci ułatwić wybór?

Przede wszystkim dlatego, że znajdziesz w nim wyszczególnienie najważniejszych opłat. Szybko sprawdzisz, ile w danym banku wynosi miesięczna opłata za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej, wypłaty środków z bankomatów czy wpłaty gotówki w oddziale.

Dowiesz się również, ile kosztują przelewy zwykłe i natychmiastowe i czy tanio wykonasz przelewy walutowe. Słowem, w jednym miejscu znajdziesz wszystkie podstawowe prowizje pobierane przez poszczególne banki.

Porównanie kont firmowych nie powinno ograniczać się tylko do kosztów

W zestawieniach publikowanych w serwisach finansowych będziesz mógł się także zapoznać z różnymi usługami powiązanymi z danym rachunkiem. Banki oferują bowiem rozmaite przydatne rozwiązania, które mogą Ci pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są to np. rachunki lokacyjne, pomocnicze, oszczędnościowe i walutowe, ubezpieczenia zapewniające pomoc techniczną, drogową i medyczną, rozmaite produkty kredytowe, factoring, leasing, terminale płatnicze, a nawet usługi księgowe.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników bez trudu znajdziesz najlepsze konto dla swojego biznesu (zarówno pod względem opłat, jak i dodatkowych produktów i usług oferowanych w ramach rachunku).