Co daje szklarnia i czy warto ją mieć?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   19 listopada 2021 10:49
Udostępnij

Własne warzywa nawet w porze zimowej to marzenie wielu osób, które lubią odżywiać się zdrowo i jeść pełnowartościowe produkty. Niestety w sklepach nie zawsze mamy możliwość kupienia warzyw czy owoców, które pozbawione są szkodliwych substancji i nawozów, a te ekologiczne, kosztują bardzo dużo, co skutecznie odstrasza niektórych klientów od inwestycji w bio ziemniaki, buraki czy truskawki. Jest na to rozwiązanie. Jeżeli dysponujecie własnym ogrodem lub chociaż działką, warto rozważyć uruchomienie szklarni, nawet niewielkiej. Jak to zrobić i czy warto inwestować w zakup szklarni?

Warzywny ogródek

W szklarni możecie zrobić warzywny ogródek, w którym oprócz tradycyjnych jarzyn takich, jakie znajdziecie w każdym sklepie spożywczym, możecie również zasadzić nieco bardziej egzotyczne odmiany. Wymagają one stałej temperatury i określonej wilgotności. Oczywiście mowa o osobach, które mają już trochę doświadczenia w ogrodnictwie, ponieważ nie każdemu uda się wyhodować warzywa od razu. Szklarnia to także doskonały sposób na realizację własnej pasji, która – przede wszystkim ze względu na panujące u nas warunki atmosferyczne – ogranicza się czasowo jedynie do kilku miesięcy w roku, poczynając od wiosny przez lato, aż do wczesnej jesieni.

Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować budowę szklarni. Można kupić gotowe elementy, jakie bez trudu znajdziecie w sklepach ogrodniczych i w marketach budowlanych, a w sfinansowaniu wszelkich kosztów, pomogą kredyty pozabankowe. Innym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie szklarni. To jednak wymaga na pewno większego doświadczenia, sprzętu oraz surowców, które pozwolą wam stworzyć szklarnię o takiej wielkości, jakiej rzeczywiście potrzebujecie. Jeśli jednak dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z ogrodnictwem szklarniowym, warto kupić gotowe rozwiązania, co wiąże się z szybszym uruchomieniem własnej uprawy.

Warzywa nie tylko dla siebie

Nie można pominąć istotnego elementu, jakim jest na przykład sprzedaż wyprodukowanych we własnej szklarni warzyw czy owoców. Jeżeli rozmiary tego pomieszczenia na to pozwolą, warto sukcesywnie zwiększać powierzchnię upraw, inwestując sadzonki niż tylko na własny użytek. Sprzedaż tego typu ekologicznych jarzyn i owoców innym osobom może być dodatkowym źródłem dochodu, a jednocześnie realizacją własnej pasji, czyli łączycie przyjemne z pożytecznym. Pamiętajcie jednak, aby dobrze przygotować się do uprawy. Musicie, oprócz samej szklarni, zdobyć niezbędną wiedzę pozwalającą na dobór roślin, zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu przede wszystkim w zakresie temperatury i wilgotności powietrza.

Warto także śledzić na bieżąco wszelkie informacje i nowinki związane z ogrodnictwem szklarniowym, pozyskiwane od pasjonatów i fachowców. Dowiecie się od nich, jakie rośliny najlepiej jest uprawiać, a także, o czym powinniście pomyśleć w pierwszej kolejności, szczególnie jeżeli ma być to uprawa ekologiczna. Nieocenionym źródłem wiedzy będą więc fora internetowe, na których pasjonaci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami ogrodnictwa szklarniowego.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .