polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Koniec stycznia 1945 roku przyniósł znaczne zmiany w życiu okupowanych przez wojska hitlerowskie mieszkańców Kęt i okolic. Ulga wyzwolenia spod nazistowskich rządów ulotniła się szybko, gdy okazało się, że zamiast wyczekiwanej wolności, wielu Polaków znalazło się znów w trudnej sytuacji…
Historyk, prawnik, prof. Uniwersytetu Śląskiego, pracuje w Zakładzie Historii Najnowszej 1918–1945, Instytutu Historii. Redaktor naczelny rocznika: Śląski Almanach Powstańczy, kierownik zespołu autorów wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na dziejach prawa i wymiaru sprawiedliwości oraz wokół historii inteligencji polskiej w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. Autor ponad 100 opracowań publikowanych w kraju i za granicą, m.in. Kościół katolicki wobec mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku w latach 1922-1930; Sędziowie w II Rzeczpospolitej i wielu innych.
98. Spotkanie przy armacie, Prelekcja dr hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wyzwolenie bez wyzwolenia? Początek 1945 roku w zachodniej Małopolsce (Kęty, Andrychów, Oświęcim).
Wstęp jest bezpłatny