Podsumowanie projektu Opowieści wokół Herbarza – FOTO

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   13 sierpnia 2021 14:57
Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na spotkanie podsumowujące projekt historyczno-edukacyjny Opowieści wokół Herbarza. Odwieczne receptury na zdrowie.

Idea projektu powstała w wyniku obserwacji, że aktualnie zarówno dzieci, jak i dorośli często nie potrafią rozpoznać podstawowych roślin, a tym bardziej nie są świadomi możliwości tkwiących w ziołach.

Spotkanie odbędzie się 15 sierpnia

W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane też jako święto Matki Boskiej Zielnej. W polskiej tradycji ludowej Matka Boska uważana jest za patronkę ziemi, kwiatów, ziół, owoców oraz zbóż, a w dzień jej święta tradycyjnie święci się bukiety zielne.

Znanym botanikiem i badaczem leczniczych właściwości ziół był oświęcimianin Szymon Syreński (Syreniusz), twórca ilustrowanego zielnika wydanego w 1613 roku, znajdującego się na ekspozycji stałej Muzeum Zamek w Oświęcimiu, który został motywem przewodnim projektu. Herbarz Syreniusza, uznawany jest za jedno z największych dzieł z zakresu nauk przyrodniczych dotyczących polskiego renesansu i stanowi bogate źródło wiedzy o właściwościach leczniczych roślin oraz ich wykorzystaniu w różnych sferach życia codziennego.

W ramach projektu zorganizowane zostały różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne m.in. wystawa czasowa „Pod różanym wiankiem”, którą można zwiedzać w Zamku, Herbarium Księżnej Eufrozyny, któremu towarzyszy wystawa plenerowa prezentująca postać Szymona Syreniusza, jego dzieło i charakterystykę wybranych ziół, warsztaty rodzinne „Magia ziół”, konkurs plastyczny „Szymek niezłe ziółko. Zioła z Herbarza Syreniusza”.

 

 

Program zakończenia projektu:

godz. 12-15: Happening za wieżą – działania kreatywne dla najmłodszych “Kwiatem Liściem Malowane, Trawą Zielem Wyplatane”.

godz. 13: „Pod różanym wiankiem” – oprowadzanie po wystawie czasowej

godz. 16: Wykład “Święcenie roślin w tradycji ludowej”- Stefan Gawroński, botanik, ekolog roślin, były pracownik Instytutu Botaniki UJ w Krakowie.

Stefan Gawroński

Botanik, ekolog roślin (terenów naturalnych, półnaturalnych i zurbanizowanych), wieloletni pracownik naukowo-techniczny Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1994 roku prowadzi działalność związaną m.in. z waloryzacją przyrodniczą, inwentaryzacją, ekspertyzą i badaniami ekologicznymiobszarów naturalnych, półnaturalnych i antropogenicznych.

Interesuje się fitosocjologią (nauka o zbiorowiskach roślinnych) oraz bierze czynny udział w działaniach na rzecz ochrony rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz ich siedlisk. Posiada bogaty dorobek naukowy (publicystyczny) z zakresu występowania i ochrony roślin na terenie Małopolski.

Stefan Gawroński jest również biegłym z zakresu Ochrony Przyrody z listy Wojewody Małopolskiego oraz Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT Warszawa.

Wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcia z wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu:

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .