polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W środę 8 listopada o godz. 17 reporter przybliży gościom Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu źródła kultury czeskiej, a szczególnie jej celebrację śmiechu.
Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”.
Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu.
Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce.
„W 2017 roku dołączył do artystów pióra, którzy zostali uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu” – przypomina czytelnikom eFO Martyna Frączek-Paszuda z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.
Szczygieł jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi.
„Przed spotkaniem będzie można zakupić książki” – zachęca do uczestnictwa Martyna Frączek-Paszuda.