• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

alert 24

zgłoś

interwencję

  • logowanie / rejestracja Twoje konto
    logowanie / rejestracja
  • * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Reklama

Kęckie muzeum z imponującym wynikiem - FOTO

Reklama

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odnotowało imponujący sukces w dniu inauguracji wystawy "Kęty - między sacrum a profanum", która przyciągnęła ponad dwieście zwiedzających. 

To wydarzenie, które przyciągnęło nie tylko mieszkańców Kęt, ale także gości z szerokiego obszaru, ciesząc się również uczestnictwem przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa oraz biskupa diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Romana Pindla. Wizyta na tej wystawie to podróż przez dziedzictwo sakralne regionu, która ukazuje przenikanie się dwóch sfer - sacrum i profanum. Wyjątkowo pięknie zaaranżowane eksponaty przeszłości, wśród których można było znaleźć słynną kapę liturgiczną, darem króla Jana III Sobieskiego dla Kęt, dzieła sztuki sakralnej z różnych miejsc, najstarsze księgi metrykalne z Kęt, czy nawet relikwiarz św. Jana Kęt z parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny, tworzą bogatą panoramę dziedzictwa kulturowego regionu.  width=
Wystawa "Kęty - między sacrum a profanum"
Nie tylko odkrywa fascynujące historie, ale także celebruje ważne wydarzenia i postaci. W dniu inauguracji, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o życiu św. Jana Kantego, którego rok został oficjalnie otwarty w tę wyjątkową niedzielę. Wydarzenie to zostało uświetnione również przez nawiązanie do obchodów 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Przy oprowadzaniu po wystawie, kurator Janusz Kudłacik oraz patroni honorowi: ks. Zbigniew Jurasz, proboszcz kęckiej fary, burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar oraz ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, ks. bp. Roman Pindel, przypominali ważność tej wystawy. Wystawa jest dostępna do zwiedzania bezpłatnie do 17 grudnia w godzinach otwarcia placówki. Ponadto, Muzeum zaprasza na spotkanie z ks. dr. Szymonem Traczem, dyrektorem Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego, które poświęcone będzie sztuce sakralnej Kęt oraz kapie liturgicznej z XVII wieku - darem króla Jana III Sobieskiego. Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18:00 w auli Miejsca Aktywności Mieszkańców, Rynek 13.  width=