Koncert Folkowe klimaty – Karolina Skrzyńska i Krzikopa

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   28 lipca 2022 13:19
Udostępnij

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 18 na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Folkowe klimaty.

Koncert, podczas którego wystąpią Karolina Skrzyńska z zespołem oraz zespół Krzikopa odbędzie się, w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Karolina Skrzyńska

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji.

Wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, swoje miejsce odnalazła również w muzyce filmowej i teatralnej.

Jej wrażliwość muzyczna, świadomość możliwości i potrzeba wyrażania tego, co ważne, doprowadziły do stworzenia własnego języka, nie znającego podziału kulturowego czy stylistycznego. Inspiruje, ciekawi i nie daje się zapomnieć.

W 2013 roku ukazał się jej debiutancki album „W oddali”

W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Polskiego Radia premierę miał drugi krążek artystki „Palcem po wodzie”.

Autorska muzyka Karoliny Skrzyńskiej jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół, z którym artystka współpracuje, złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk), nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną.

To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne. To prawdziwa uczta dźwięków instrumentów ze wszystkich stron świata, różnych technik wokalnych (biały głos, śpiew gardłowy), poruszających melodii, rytmów i tekstów.

Jest to muzyka bardzo emocjonalna, w której każdy odnajdzie część siebie.

 

skład zespołu:
Karolina Skrzyńska – śpiew, lira
Wojtek Lubertowicz – bębny, perkusjonalia
Hubert Giziewski – akordeon
Bart Pałyga – instrumenty smyczkowe, śpiew gardłowy, kalimba
Wojciech Pulcyn – kontrabas

 

Krzikopa

Zespół nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce), tradycyjnych technikach śpiewu i dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję.

To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury – polska, czeska i niemiecka. Muzyka Krzikopy do tego nawiązuje – śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (znajdziemy tu rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński.

Brzmieniowo ludowy śpiew i tradycyjne instrumenty, jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki zespołu niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.

Termin „tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i dodając doń swojego „pazura”. Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci – ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie.

W 2018 roku zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Poludniowa), był reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie oraz wydał swój pierwszy album o nazwie Krzikopa.

 

skład zespołu:
Katarzyna Dudziak – wokal, bęben obręczowy
Karo Przewłoka – wokal, skrzypce, przeszkadzajki
Adam Romański – skrzypce
Spacepierre – perkusja
Dominik Kalamarz – elektronika
Mateusz Dyszkiewicz – akordeon (zwany cyją)

 

Zobacz również:

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej – program

 

 

Najnowsze realizacje wideo