polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Małgorzata Szejdert odsłania swoją tablicę. Fot. Galeria Książki w Oświęcimiu
Małgorzata Szejnert określa siebie „maniaczką szczegółów”, podkreślając, że najdrobniejszy element, który przykuwa uwagę reportera, jest jednocześnie świadectwem autentyzmu opisywanej historii.
Stąd nie dziwi napis jaki znalazł się na jej płycie:
Fot. Oświęcimski Instytut Praw Człowieka
„Bez szczegółu nie da się opisać ani bohatera, ani wydarzenia. Bywa, że reportaż dawno już wyrzucono na makulaturę razem z gazetą, a jednak ciągle jeszcze coś z tego tekstu za nami chodzi – to szczegół. Tak samo z literaturą i sztuką. Pamiętamy fotografię płuc pani Chauchat, przewrócony wózek na schodach odeskich, ręce z listem, perłę na wadze. Szczegół służy nam po to, byśmy lepiej rozumieli świat i siebie samych. […] Szczegół wspomaga naszą pamięć, stanowi dla niej rodzaj rusztowania, umieszcza nas w przestrzeni i w czasie” – mówiła w jednym z wywiadów.
Z kolei cytat na płycie Magdaleny Grzebałkowskiej pochodzi z najnowszej jej książki pt. „Wojenka”:
„Nasza historia zmienia się za każdym razem, gdy ją opowiadamy”.
Pisarka opowiadając o pracy nad książką, nie ma wątpliwości, że „każdy zapamiętuje inaczej to samo wydarzenie, choćby wydarzyło się przed minutą. Ja tymczasem rozmawiałam z ludźmi o wydarzeniach sprzed 70 lat. Pamięć jest jak serek homogenizowany, wszystko się rozmywa”.
Po odsłonięciu tablic odbyło się spotkanie autorskie z pisarkami, w formie żywej dyskusji prowadzonej przez uhonorowane Panie.
O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają m. in. krytycy literatury i pracownicy naukowi. Na tablicy odlanej z brązu umieszczany jest cytat z twórczości honorowanego artysty oraz jego autograf.
Aleja Pisarzy powstaje od 2012 roku. Dotychczas na trotuarze przed Miejską Biblioteką Publiczną zwaną GALERIĄ KSIĄŻKI tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.
Jest dziennikarką i pisarką. Ukończyła wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką „Borowiki przy ternpajku”. W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego.
Fot. Galeria Książki w Oświęcimiu
Reporterka i pisarka. Urodziła się w 1972 roku. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich. Autorka książki „1945. Wojna i pokój”, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej”.
Magdalena Grzebałkowska odsłania swoją tablicę. Fot. Galeria Książki w Oświęcimiu
Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest między innymi laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.