Jesień Oświęcimska 2020

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   5 września 2020 09:39
Udostępnij

W niedzielę 6 września na oświęcimskim rynku oraz w Muzeum Zamek w Oświęcimiu zagości Jesień Oświęcimska. 

Tegoroczna Jesień Oświęcimska upłynie tradycyjnie pod znakiem doskonałej, różnorodnej muzyki i fantastycznej zabawy oraz spotkania z historią.

W koncercie pn. „Muzyka łączy” na Rynku Głównym wystąpią zespoły Nivel i Kraków Street Band oraz Megitza, a na dziedzińcu zamkowym Muzeum Zamek w Oświęcimiu będzie się odbywało 7. Targowisko staroci „Rzeczy z duszą”.

Program Jesieni Oświęcimskiej:

Rynek Główny

godz. 14.30 Koncert „Muzyka łączy”
godz. 14.30 Nivel
godz. 15.50 Kraków Street Band
godz. 17.20 Megitza

Muzeum Zamek – dziedziniec zamkowy

godz. 9-15 – 7. Targowisko staroci „Rzeczy z duszą”
– stoiska z antykami, starociami, porcelaną, numizmatami, obrazami, bibelotami
– jesienne warsztaty dla najmłodszych
– wejście na wieżę zamkową – wstęp wolny
– zwiedzanie ekspozycji w muzeum – wstęp płatny

Utrudnienia w ruchu drogowym  

W związku z organizacją Jesieni Oświęcimskiej do poniedziałku 7 września do godziny 9 wyłączona zostanie z użytkowania ulica i miejsca parkingowe na Rynku Głównym – pierzeja przed sądem. 

Natomiast w niedzielę 6 września, w godz. 5-20, wyłączony będzie ruch kołowy całego rynku.  

Obostrzenia sanitarne 

„Jesień Oświęcimska odbędzie się zgodnie z obowiązującymi w dniu imprezy zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19″ – informują organizatorzy.

Na scenie wystąpią:

Nivel

 

 

Nivel to czwórka przyjaciół, która w 2010 roku postanowiła, że założy zespół muzyczny, który będzie inny niż wszystkie. Okres wspólnego tworzenia muzyki trwa już 10 lat i z powodzeniem owocuje koncertami. Ich muzyka cechuje się własną interpretacją tradycyjnych pieśni różnych krajów.

Grając przez wiele lat muzykę z różnych stron świata, chętnie sięgają do ludowej muzyki z Argentyny, Francji, Macedonii, Brazylii, a ostatnio także regionów bałkańskich i skandynawskich.

W dużym stopniu czerpią inspiracje z dorobku wielkich kompozytorów i wirtuozów światowej sławy, takich jak Astor Piazzolla, Richard Galliano, Chick Corea, Pat Metheny czy Miles Davis.

Skład zespołu:

Jacek Dzwonowski – skrzypce
Tomasz Grzyb – akordeon
Staszek Sroka – gitara
Mateusz Gremlowski – bas

Kraków Street Band

 

 

Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty.

Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto „Polak Potrafi”. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.

W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował Polskę na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”.

W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Skład zespołu:

Łukasz Wiśniewski – wokal, ukulele
Piotr Grząślewicz – banjo, wokal
Marcin Hilarowicz – gitara akustyczna, wokal
Tomek Kruk – gitara Dobro, wokal
Adam Partyka – bębny, wokal
Miłosz Skwirut – kontrabas, wokal
Krzysztof Chlipała – saksofon
Wojtek Szela – trąbka

Megitza

Megitza to Małgorzata Babiarz – wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka. Łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka, oraz swingu.

Pochodzi z okolicy Zakopanego. W wieku 16 lat sama wyemigrowała do USA, gdzie ożyło jej marzenie o dzieleniu się muzyką, która od zawsze pulsowała w jej góralskich żyłach.

Krytycy opisują jej muzykę jako „muzyka na nowe milenium”. Doszukują się w niej inspiracji kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae, a nawet rockiem.

Lecz to nie gatunki muzyczne, a ludzkie życie i uczucia niezmiennie pozostają kompozycyjnym kompasem Megitzy.

Dopełnieniem niebanalnego charakteru artystki jest jej kontrabas. 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .