polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W uroczystym akcie, po przecięciu wstęgi, liczni goście z Polski i Niemiec podzielili się osobistymi refleksjami na temat pani Zofii oraz jej wpływu na życie Domu Spotkań Młodzieży.
„Na cześć Zofii Posmysz, wybitnej pisarki, przyjaciółki Domu, oraz wszechstronnie zaangażowanej w jego działalność, MDSM nadał imię kawiarni literackiej. Café Sonia stanie się przestrzenią nie tylko dla miłośników literatury, ale również dla tych, którzy pragną odkrywać historie inspirujących postaci. Wspaniała Zofia Posmysz przez wiele lat współtworzyła MDSM, spotykając się tu z młodzieżą i angażując się w liczne projekty edukacyjne” – relacjonuje Bożena Grzywa, koordynatorka ds. komunikacji, mediów i projektów fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Uroczystość muzycznie uświetnili Jacek Hołubowski, Piotr Skupniewicz oraz Mateusz Pliniewicz.
Drugą część obchodów wypełnił paradokumentalny film pt. „Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli”, który wyprodukował MDSM we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w 2020 roku.
Film ukazuje niezwykłą historię przyjaźni Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, obie narodzone w Auschwitz. Opowieść ta, oparta na twórczości literackiej Zofii Posmysz oraz ich korespondencji, porusza serca widzów, pozostawiając trwały ślad.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, oddając hołd wielkim duchom związanych z historią Oświęcimia, nadaje swoim salom seminaryjnym imiona wybitnych więźniów Auschwitz, którzy odegrali istotną rolę w działalności Domu oraz propagowaniu idei pojednania między narodami.
Tym wyjątkowym gestem upamiętniono postacie takie jak Tadeusz Szymański, Rene Oppenhaimer, Barbara Sadowska, Mauric Goldstein, Alfred Przybyski, Władysław Bartoszewski, Jean Amery, Heinz Galiński oraz Stanisław Cięciała i Adam Jurkiewicz.
Wzbogacając wnętrze kawiarni o zdjęcia, fragmenty utworów, cytaty oraz książki Zofii Posmysz, MDSM tworzy przestrzeń, która zachęca do odkrywania i dzielenia się fascynującym światem literatury oraz historii.