polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Andrzej Stasiuk 26 października 2012 roku odsłonił dedykowaną mu płytę w oświęcimskiej Alei Pisarzy. Na tablicy znalazł się cytat z powieści Jadąc do Babadag „To samo dotyczy wszystkich innych miejsc, zużywają się od obecności” oraz autograf pisarza.
Uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995), wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu.
Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego „undergroundu” w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności – w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, najchętniej do „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”.
Uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, węgierski, holenderski, czeski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, ukraiński i włoski. Sztuki Stasiuka z powodzeniem grane są w Niemczech. Dokonana przez Dariusza Jabłońskiego ekranizacja „Opowieści galicyjskich” zatytułowana „Wino truskawkowe” (2008) spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki.