Accordion Virtuoso, czyli zamkowe wieczory muzyczne

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   12 marca 2019 08:00
Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na koncert akordeonowy Accordion Virtuoso, w wykonaniu Pawła A. Nowaka, który odbędzie się w niedzielę 31 marca o godz 17.

Muzyk występował już w murach zamkowych podczas pierwszych Zamkowych Wieczorów Muzycznych, które muzeum rozpoczęło w 2011 roku. Oprócz niezwykłych doznań muzycznych płynących z „duszy” akordeonu poznamy miłość i pasję jaką Paweł Nowak darzy instrument.

„Accordion Virtuoso” to pierwszy i długo wyczekiwany album tego typu w Polsce. Płyta utrzymana jest w konwencji muzyki rozrywkowej, ale co ważne w wydaniu wirtuozowskim. Nie nagrywane i przez wielu zapomniane utwory to klasyka akordeonu, która w wykonaniu Pawła A. Nowaka uzyskała nowy blask. Repertuar „Accordion Virtuoso” to podróż przez historię rozrywkowej literatury akordeonowej od początku XX wieku do czasów współczesnych. Podróż jakże przyjemna dla słuchacza, a ze względu na wirtuozerię niezwykle wymagająca od wykonawcy.

W programie Pawła A. Nowaka usłyszymy kompozycje Pietro Frosiniego, w tym jego słynne wariacje nt. „Karnawału weneckiego” czy „Oczu czarnych”, utwory Pietro Deiro, Wolmera Beltramiego, Andre Astiera, Richarda Galliano oraz sporą dawkę francuskiego musette tak bardzo kojarzonego z akordeonem. Płytę „Accordion Virtuoso” rekomendują m.in.: Motion Trio, Kroke oraz sam mistrz Richard Galliano.

Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w kasie Muzeum Zamek (ul. Zamkowa 1) oraz w Ratuszu (Rynek Główny 2). Więcej informacji pod numerami telefonów 33 842 44 27 oraz 787 915 911.

Paweł A. Nowak

Akordeonista, pedagog, kompozytor, aranżer, kolekcjoner instrumentów i popularyzator akordeonu, „Kaszub z wyboru”. Pochodzi z muzykalnej rodziny, co wpłynęło na zainteresowanie muzyką już od najmłodszych lat. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, studiował u prof. K. Olczaka oraz prof. E. Rosińskiej. Obecnie nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku, filia w Bytowie. Laureat 16 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych. Prowadzi intensywną działalność koncertową w Polsce i całej Europie. Występuje solo, z orkiestrami, chórami i zespołami takimi jak m.in.: Almost Jazz Group, Klezmoret, Milonga Baltica. Współpracuje z Dorotą Lulką, aktorką gdyńskiego Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza, z którą stworzył trzy projekty: Piaf po polsku, Tango oraz W czasie deszczu dzieci się nudzą.

Poza działalnością koncertową Paweł A. Nowak zajmuje się także popularyzacją akordeonu. Jest współautorem audycji „Jazz na akordeon”, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie, który odbywa się od 2003 roku.  Współtwórca pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu z siedzibą w Kościerzynie. Posiada liczącą ponad 300 sztuk unikatową kolekcję instrumentów z rodziny stroika przelotowego (akordeony, harmonie itp.). Znany jest także z prowadzenia akordeonowego bicia rekordu, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów.

W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za Osobowość Roku Powiatu Kartuskiego 2012. Otrzymał nagrodę Starosty Kartuskiego Perła Kaszub oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Odznaczony także medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej.