Tauron kupi Brzeszcze, Skarb Państwa wyłoży 400 milionów

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 października 2015 12:18
Udostępnij

– RSG, spółka grupy Tauron, i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży kopalni Brzeszcze – poinformowały oba podmioty, biorące udział w negocjacjach. Teraz konieczne są zgody korporacyjne i pozytywna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Jestem zadowolony, że negocjacje dotyczące zakupu aktywów KWK Brzeszcze zakończyły się pomyślnie i udało nam się znaleźć porozumienie satysfakcjonujące obie strony. Co ważne, przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę – mówi Jerzy Kurella, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Ratowanie kopalni Brzeszcze będzie kosztowało Tauron złotówkę, a Skarb Państwa 400 milionów złotych, co pierwszy ustalił reporter RMF FM. Zdaniem dziennikarza, Ministerstwo Skarbu Państwa znalazło sposób na ominięcie przepisów o niedozwolonej pomocy publicznej, za co zapłacą wszyscy podatnicy.

– To skomplikowany mechanizm finansowy, a sprowadza się do tego, że Tauron, wypuści nowe akcje o wartości 400 milionów złotych. Kupi je Skarb Państwa, a zapłaci za nie akcjami innych spółek. Tauron będzie mógł to, co dostanie z ministerstwa, sprzedać, co jest mniej prawdopodobne, lub zastawić. Pozyskane w ten sposób 400 milionów, spółka przeznaczy na inwestycje. Nieoficjalnie wiadomo, że na przejęcie upadającej kopalni Brzeszcze. Co ciekawe, Skarb Państwa nie robi tego bezinteresownie. Tauron będzie bowiem za nowe akcje płacił ministerstwu podwójną dywidendę, czyli udział w zyskach. W efekcie dla pozostałych inwestorów – dla tych, którzy kupili kiedyś na giełdzie akcje koncernu Tauron – zostanie mniej pieniędzy do podziału – tłumaczy mechanizm Krzysztof Berenda, reporter RMF FM

Prezes Tauronu zaznacza, że rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze – Grupa Tauron jest bardzo bliskie.

– Budowa silnego koncernu paliwowo-energetycznego to jeden z naszych priorytetów, a nabycie KWK Brzeszcze jest istotnym krokiem w realizacji celów strategicznych Grupy Tauron – tłumaczy Kurella.

Jerzy Kurella pełni swoją funkcję od niedawna. Poprzedni prezes, przymuszany do udziału w ratowaniu górnictwa, uparł się, że Tauron może kupić Brzeszcze za złotówkę i, jeśli kopalnia zostanie oddłużona. Za ten upór zapłacił stanowiskiem. Nowy szef zarządu grupy od razu zapowiedział zajęcie się małopolską kopalnią.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 16 października 2015 13:39

    Kpiarz

    Co ważne, przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę – mówi Jerzy Kurella, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

    No to chociaż ta wycena jest rzetelna

  • 16 października 2015 14:42

    Antyryl

    Jak długo będziemy jeszcze dopłacać do tych nierobów?????????
    400 baniek z naszych kieszeni na pijaków, a dzieci w Polsce głodują.

  • 16 października 2015 14:47

    Racja

    ja też mam już dość…. tymbardziej, że weszła ustawa antysmogowa i za niedługo kapoalnie to będzie przezytek…..

  • 16 października 2015 14:47

    Antyryl

    Zagłosuję na wyborach na każdego, kto obieca, że zamknie polskie kopalnie. Pozbycie się tego balastu pozwoliłoby na spłacenie długu narodowego w niedługim czasie. Pracy na rynku jest dosyć i każdy z ryli by znalazł. Niestety oni chcą pracować na kopalni, bo gdzie zarobią 5000 miesięcznie za 3 godziny roboty, a za 25 lat dostaną tyle samo emerytury z naszych kieszeni? Zaraz będą pisać ryle „Zjedź na dół to zoboczysz”. Wyprzedzając pytanie, odpowiem. Idź do pracy na zmiany 6 dni w tygodniu za 2000, bo zawsze taką znajdziesz – nie musisz robić na kopalni pasożycie.

  • 16 października 2015 20:52

    tomi

    Antyryl zamiast narzekać mogłeś iść do pracy na kopalni za 5000zł ale bałeś się bo tam nie ma okien więc tyraj za 2000zł i ciekaw jestem jak będziesz piszczał jak zamkną kopalnie i rosjnanie podniosą ceny gazu.

  • 17 października 2015 10:54

    Śmiech

    Ludzie ale wy jesteście ograniczeni wszyscy manipulują wami jak chcą. Nie zdajecie sobie sprawę ze zamknąć kopalnie to jest chwila i wtedy węgiel na którym opiera się polska energetyka trzeba będzie kupić a skąd najpewniej z Rosji i to nie po cenie 200zl tylko po 600 i wtedy się ubydzicie jak ceny Energi to z pójdą w górę. A po drugie co do dopłat skarbu państwa do górnictwa to nikt wam nie powie ile kopalnie odprowadzają podatków akcyzy itp a pomoc publiczna to jest tylko i wyłącznie przesuwanie pieniędzy między spółkami skarbu państwa a wam wkrecajabze ze to pomoc. Przestańcie oglądać TVN i zacznijcie czytać to naprawdę nie boli i myślcie a nie wierzcie ślepo we wszystko co wam mowia

  • 17 października 2015 14:50

    Kpiarz

    Śmiech, masz rację, nie wierz we wszystko co ci mówią. Kopalnie wymagają ogromnych nakładów, Firmy energetyczne mają strukturę rodem ze średniowiecza. Na łopatki potrafi je położyć garstka śniegu czy mocniejszy podmuch wiatru. Czyli, że oba te sektory potrzebują astronomicznych sum, żeby się zmodernizować i choć jedną nogą wdepnąć w XXI wiek. Na to przesuwanie pieniędzy między spółkami skarbu pastwa na pewno nie pomoże. Zapłacimy wszyscy. Za wszystko. Za roszczenia bossów związkowych też!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.