polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Więzień KL Auschwitz Kazimierz Piechowski, Zofia i Andrzej Pileccy, czyli dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierz AK Juliusz Kulesza, Muzeum Polskie w Rapperswilu i pośmiertnie opozycjonista Janusz Krupski zostali uhonorowani nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej.
– Prawdziwym zaszczytem jest dołączanie do grona laureatów nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Jej poczet obejmuje cenionych badaczy najnowszej historii Polski, ale też jej znamienitych współtwórców – napisał do laureatów prezydent Bronisław Komorowski.
– Historia, jako dyscyplina nauki, źródło tożsamości i nauczycielka życia istnieje tylko dzięki ciągłości przekazu. Troska o to, by współcześni i potomni mogli poznać możliwie pełną wiedzę o faktach z przeszłości jest jedną z najcenniejszych przysług, jakie można wyświadczyć wspólnocie narodowej – czytamy w liście głowy państwa.
Kazimierz Piechowski, numer obozowy 918, to jeden z pierwszych więźniów politycznych KL Auschwitz, który w brawurowy sposób uciekł z tego obozu 20 czerwca 1942 roku. Potem przyłączył się do oddziału AK i do końca wojny był w oddziale partyzanckim. Po 1945 roku aresztowało go UB. W więzieniu spędził siedem lat. Po odzyskaniu wolności ukończył studia i pracował w Stoczni Gdańskiej. Napisał obozowe wspomnienia „Byłem numerem. Świadectwa z Auschwitz”.
Reklama
Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki są dziećmi rotmistrza Witolda Pileckiego, uczestnika wojny w 1920 i 1939 roku, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który trafił tam by utworzyć konspirację wojskową, uczestnika powstania warszawskiego i powojennej konspiracji, straconego przez władze komunistyczne 25 maja 1948 roku. W PRL jego dzieci były szykanowane, po odzyskaniu wolności w 1989 roku przyczyniły się do rehabilitacji ojca, do dzisiaj kultywując o nim pamięć.