BohaterON 2024. Aksam pokazał, że biznes etyczny po prostu się opłaca – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   12 grudnia 2024 14:33
Udostępnij

Adam Klęczar, właściciel firmy Aksam, otrzymał Nagrodę BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii Firma.

BonaterONy mają na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną, a także współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości jakimi kierowali się Powstańcy Warszawscy.

„Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, postanowiliśmy ustanowić Nagrodę BohaterONy. Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę” – czytamy na stronie BohaterONów.

Nagroda BohaterONy powstała w 2019 roku. Od 2022 roku kapituła docenia nie tylko tych, którzy promują historię Polski XX wieku, ale nagradza również za współczesny wyraz patriotyzmu i wcielanie w życie wartości jakimi kierowali się Powstańcy Warszawscy.

Za co Aksam otrzymał nominację? Za wartości, jakie reprezentuje firma.

„Za iście humanistyczne idee, które jej przyświecają. Za wspaniałą postawę prezesa Adama Klęczara wobec kryzysu firmy spowodowanego pożarem hali produkcyjnej. Współczesny patriotyzm bowiem to nie tylko deklaracja miłości do ojczyzny. To także miłość do jej obywateli. Prawdziwy lider potrafi nieść na sobie odpowiedzialność za społeczność, której jest częścią, oraz pracuje na rzecz zacieśniania jej więzi. I taka właśnie postawa wyróżnia prezesa Klęczara, a w konsekwencji firmę Aksam, którą zarządza od wielu lat” – piszą organizatorzy w uzasadnieniu.

I kontynuują:

„Adam Klęczar to lider, który stawia człowieka na pierwszym miejscu, i tak zapewne zostanie zapamiętany w historii firmy. W 2024 roku, w obliczu tragicznego pożaru, który strawił większość zakładu produkcyjnego firmy Aksam, Pan Klęczar mógł stanąć przed decyzjami, które dla wielu innych przedsiębiorców wydawałyby się nieuniknione – redukcja zatrudnienia, zamrożenie działalności. Jednak jego odpowiedź była inna, pełna empatii i odpowiedzialności społecznej. W konsekwencji nikt nie stracił pracy. Prezes Klęczar podjął decyzję o utrzymaniu pełnego zatrudnienia, mimo że zakład znalazł się w poważnym kryzysie. To przykład postawy, którą rzadko spotykamy w świecie biznesu – troska o pracowników stała ponad czysto finansowymi interesami”.

Nie tylko pożar i wyzwania, jakie przyniósł, pokazały wartość firmy i jej prezesa.

„Aksam zarządzana przez Adama Klęczara konsekwentnie angażuje się w działania społeczne i charytatywne, wspierając lokalną wspólnotę mieszkańców i rozumiejąc, że odpowiedzialność firmy wykracza daleko poza sprzedaż produktów. Firma regularnie przekazuje swoje artykuły dla szpitali, domów opieki czy instytucji wspierających osoby potrzebujące. W czasie pandemii COVID-19 Aksam niósł pomoc lokalnym placówkom medycznym, przekazując między innymi środki higieniczne. Ponadto sponsoruje wydarzenia sportowe, oddaje produkty pod licytacje dla potrzebujących, wspiera szkoły i bierze udział w akcjach edukacyjnych promujących przedsiębiorczość” – ocenia kapituła w laudacji.

Podkreśla też, że Adam Klęczar nie tylko dba o rozwój firmy i sukcesy na rynku, ale także o to, by biznes miał ludzką twarz.

„Dzięki jego zaangażowaniu Aksam stał się symbolem odpowiedzialnego przedsiębiorstwa, które nie zapomina o swoich korzeniach i wartościach. Jego działania na rzecz utrzymania miejsc pracy, a także pomoc potrzebującym czynią z niego lidera, na którego można liczyć w każdej sytuacji, co budzi zasłużony szacunek. Nie dziwi więc fakt, że choć firma wciąż znajduje się jeszcze w trakcie odbudowy, to jej potencjał nieustannie wzrasta, a klientów przybywa. Przedsiębiorstwo jest na dobrej drodze do tego, żeby wrócić jeszcze mocniejsze, zmodernizowane i wydajniejsze niż przed kryzysem. Po ludzku cieszy fakt, że mądrość i dobro lidera w tym przypadku zaowocowały nie tylko moralnym, ale i materialnym zwycięstwem, pokazując, że biznes etyczny po prostu się opłaca” – stwierdzają organizatorzy.

Najnowsze realizacje wideo