Mistrzowie Polski skarceni nad Brynicą

Andrzej Rzycki  |   Fakty,Hokej  |   27 października 2024 21:30

Hokeiści Re-Plast Unii byli zdecydowanymi faworytami dzisiejszego spotkania nad Brynicą z Zagłębiem. Tymczasem całkowicie niespodziewanie trzy punkty do swojego konta dopisali gospodarze, którzy zaledwie przed dwoma dniami przegrali w Sanoku.

Po otwierających 20 minutach w Sosnowcu zapachniało dużą niespodzianką, choć zaczęło się od planowanego prowadzenia biało-niebieskich. Podczas gry w liczebnej przewadze do siatki trafił Christopher Lijelwall. Zupełnie niezrażeni takim obrotem sprawy gospodarze zakasali rękawy do odrabiania strat.

Mało tego. Nie tylko szybko odpowiedzieli, ale dorzucili dwa kolejne gole. Mogło być jeszcze gorzej, ale w końcówce pierwszej tercji Linusowi Lindunowi z pomocą przyszedł słupek.

W 26 minucie za sprawą Henry Karjalainena Re-Plast Unia złapała kontakt. Fin skutecznie poprawił uderzenie Romana Diukowa. Sosnowiczanom udało się jednak zjechać na drugą przerwę ze skromnym, jednobramkowym prowadzeniem.

Trzecią tercję Zagłębie rozpoczynało w przewadze, bo pod koniec drugiej na ławkę kar odesłany został Sam Marklund. Wynik nie uległ jednak zmianie. Oświęcimianie szukali później wyrównania, ale po prostym błędzie zostali skarceni przez Michała Bernackiego. Zawodnik Zagłębia ograł Linusa Lundina i posłał krążek do pustej bramki.

Nadzieję obrońcom tytułu przywrócił jeszcze Erik Ahopelto. Fin trafił, kiedy Re-Plast Unia grała już bez bramkarza. W końcówce kotłowało się pod bramką gospodarzy, ale wynik na tablicy świetlnej pozostał taki sam. Zagłębie sensacyjnie ograło oświęcimian 4:3.

W pozostałych niedzielnych meczach PHL:

Comarch Cracovia – GKS Tychy 4:6 (1:0, 1:2, 2:4)
Podhale Nowy Targ – GKS Katowice 1:10 (1:3, 0:5, 0:2)
KH Energa Toruń – JKH GKS Jastrzębie 3:4 po dogrywce (1:0, 0:1, 2:2, 0:1 dogrywka)
Pauzował: Texom STS Sanok

EC Będzin Zagłębie Sosnowiec – Re-Plast Unia Oświęcim 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Bramki: 0:1 Lijelwall (Olsson Trkulja, Marklund) 1.28, 1:1 Karasiński (Tyczyński) 4.40, 2:1 Tyczyński (Krawczyk, Andrejkiw) 8.10, 3:1 Krężołek (Tyczyński) 11.52, 3:2 Karjalainen (Diukow, Heikkinen) 25.23, 4:2 Bernacki 51.47, 4:3 Ahopelto (Olsson Trkulja) 58.46.
Sędziowali: Przemysław Gabryszak, Andrzej Nenko (główni), Michał Gerne, Zachariasz Kadela (liniowi). Kary: 8 i 35 (w tym 25 minut i kara meczu dla Sama Marklunda). Widzów: 1500.
Re-Plast Unia: Lundin – Bezuska, Diukow, Holm, Lijelwall, Dziubiński – Vertanen, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Soederbrg, Ackered, Olsson, Olsson Trkulja, Marklund – Prokopiak, Łukawski, Krzemień, Galant, Prusak. Trener: Nik Zupancić.