polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia w auli im. Kazimierza Piechowskiego na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.
Konferencja ma na celu nie tylko doskonalenie umiejętności klinicznych uczestników, ale także wprowadzenie nowych technologii symulacji medycznej do edukacji. Skupimy się na bezpieczeństwie pacjenta, interdyscyplinarnej komunikacji i współpracy, jak również na rozwijaniu umiejętności liderów w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.
Program konferencji obfituje w sesje tematyczne poświęcone m.in. skuteczności resuscytacji, symulacji w pediatrii, czy medycynie taktycznej. Uczestnicy będą mieli okazję do uczestnictwa w warsztatach pod kierunkiem Edyty Hałatek oraz zespołu szkoleniowego służb mundurowych. Tematy warsztatów obejmują m.in. masywny krwotok jako zabójcę numer jeden na polu walki, zastosowanie moulage w pozoracji, czy medycynę pola walki.
To okazja do wymiany doświadczeń z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, żołnierzami, policjantami, instruktorami WOPR i GOPR, oraz innymi ekspertami z dziedziny symulacji medycznej. Konferencja będzie platformą do nawiązywania kontaktów zawodowych i budowania sieci współpracy.
„Zachęcamy do udziału nauczycieli akademickich, instruktorów symulacji medycznej, służb zarządzania kryzysowego, techników symulacji, zarządzających centrami symulacji oraz wszystkich pasjonatów nowoczesnych metod dydaktycznych, w tym studentów” – zapraszają organizatorzy.
Najdalsza podróż w lepsze jutro zaczyna się od pierwszego kroku – zróbmy go razem już dzisiaj. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które łączy wiedzę naukową z praktycznym szkoleniem, otwierając nowe perspektywy w kształceniu medycznym.
Czwartek 11 kwietnia
9.00– Otwarcie konferencji – JM Rektor MUP Sonia Grychtoł, prof. MUP
I. Symulacja medyczna w szeroko pojętej edukacji i szkoleniu – wciąż perspektywa przyszłości?
Moderatorzy: Ewa Tobor, Wiesława Kołodziej, Katarzyna Matusiak
9.15 – 09.45 – Dominik Gałuszka (MUP Oświęcim), Katarzyna Ślusarczyk – Skuteczność Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej w różnych grupach zawodowych – badanie umiejętności w warunkach symulowanych
9.45 – 10.15 – Piotr Surmiak (MUP Oświęcim) – Symulacja w pediatrii – czy możemy pozbyć się stresu w postępowaniu z pacjentem pediatrycznym?
10.15 – 10.45 – Konrad Chechelski, Andrzej Ziarko – Zastosowanie metody symulacji w zdarzeniu z dużą liczbą poszkodowanych na przykładzie ćwiczeń Mayday’23
10.45 – 11.15 – przerwa kawowa
11.15 – 12.45 – Maciej Tobiasz – Medycyna Taktyczna w warunkach bojowych – rola symulacji medycznej w przygotowaniu systemu na konflikt zbrojny
12.45 – 13.00 – panel dyskusyjny – Moderator: Dominik Gałuszka, Edyta Hałatek
13.00 – 13.30 – Lunch
I I. Przekraczając granice realności: symulacja jako narzędzie – innowacje w nauczaniu i praktyce
Moderatorzy: Kornelia Wac, Justyna Gąska, Natalia Szlosarczyk,
13.30 – 17.30 – symulacje/warsztaty
13.30 – 14.30 – gr I warsztat 1 (S) / gr II warsztat 2 / gr III warsztat 3
14.35 – 15.35 – gr I warsztat 2 / gr II warsztaty 3/ gr III warsztaty 1 (S )
15.40 – 16.40 – gr I warsztat 3 /gr II warsztaty 1 (S ) / gr III warsztaty 2
* warsztat 1 – Maciej Tobiasz, Adrian Brzóska, Maciej Żegota – Zabójca numer jeden na polu walki – masywny krwotok
* warsztat 2 – Konrad Chechelski, Andrzej Ziarko, Robert Fąfara, Żaneta Zając – Moulage w pozoracji
* warsztat 3 – (S-symulacja) – Mariusz Matla – Medycyna pola walki
*warsztat 4 – Symulacja z wykorzystaniem USG w wkłuciach (fizjologia i patologia)
i ocenie stanu chorego. Warsztat w dniu 12.04.2024r.
18.30 – kolacja i wieczór integracyjny Hotel Imperiale ul. Leszczyńska 16 32-600 Oświęcim
9.00 – rozpoczęcie
*Warsztat 4 uczestnictwo indywidualnie od 8.30 – symulator USG (POCUS+HeartWorks), symulator wkłuć (needleTrainer), fantomy do wkłuć + USG, symulator bronchoskopii.
III. Praktyczne zastosowanie symulacji medycznej: zróżnicowane podejścia i techniki – trening w praktyce
Moderatorzy: Edyta Hałatek, Łukasz Naglik
9.10 – 9.40 – Adam Ubych (SUM Katowice) – Rzeczywistość to symulacja, a ty jesteś chatbotem – czyli o tym co daje nam symulacja medyczna.
9.40 – 10.10 – Tomasz Zaborowski (WPR Katowice)– Drożność dróg oddechowych w warunkach symulacji medycznej.
10.10 – 10.40 –Karolina Ubych (SUM Katowice) – Rola pacjenta standaryzowanego w nauczaniu przekazywania trudnych informacji?
10.40 – 11.15 – przerwa kawowa i lunch
IV. Od symulacji do egzaminu: metody, wskazówki, strategie
Moderatorzy: Piotr Wędzina, Joanna Noga
11.15 – 13.15 – Edyta Hałatek (MUP Oświęcim) – Egzamin OSCE: metody, wyzwania i skuteczne strategie przygotowania – praca z procedurą i checklistą
13.15 – 13.30 – panel dyskusyjny – Moderator: Elżbieta Kania, Ewa Tobor
13.30 – 13.45 – zakończenie konferencji.