Wyróżniony projekt w konkursie na halę lodową – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Hokej  |   22 listopada 2023 14:23
Udostępnij

We wtorek pokazaliśmy w eFO, jak w przyszłości może wyglądać oświęcimskie lodowisko. Tym razem prezentujemy inną koncepcję.

Po publikacji informacji, którą pracę wybrała komisja konkursowa, skontaktował się z Faktami Oświęcim inny uczestnik konkursu, na projekt modernizacji i rozbudowy hali lodowej w Oświęcimiu.

Loesch+partnerzy sp. z o.o. chcieli pokazać oświęcimianom swoją wizję lodowiska. Poniżej propozycja zespołu autorskiego, w skład którego wchodzą: arch. Konrad Loesch, arch. Anita Kaczmarczyk, arch. Krystian Krawczyk. Współpraca: Marta Lorek, Kinga Dziki, Jakub Miśniakiewicz, Aleksandra Kubacka-Dziedzic.

Koncepcja kompleksu:

Opiera się na inspiracji krajobrazem lodowcowym i przekrojem jego warstw lodowca. Idea projektu zakłada rozmieszczenie „płyt lodowca” na regularnym, ortogonalnym układzie przestrzennym. 

Poszczególne sekcje przemieszczają się w pionie i poziomie, tworząc wrażenie ruchu. Górna część budynku, utrzymana w kolorystyce arktycznej bieli, została umieszczona na podstawie z błękitnych przeszkleń z kształtek szklanych, przypominających dolne, błękitne warstwy lodu. Fasada budynku tworzy efekt przezroczystości na wzór górnych warstw lodowca. 

Zabiegi projektowe mają na celu odtworzenie wrażenia wiecznej zmarzliny, która przemieszcza się po terenie, pozostawiając charakterystyczne ślady. Dach dużej hali jest pokryty materiałem odbijającym światło, co sprawia, że budynek wyróżnia się w kompleksie i łamie rygorystyczny układ „arktycznego lodu”.

Dokonano podstawowych korekt w zakresie orientacji przeszkleń. Zlikwidowano przeszklenia południowe lub je zdecydowanie ograniczono, na rzecz otwarć i przeszkleń skierowanych na północ, przez co pielęgnacja lodu będzie prostsza i tańsza. Prosta bryła stanowi układ optymalny energetycznie i jest uzasadniona ekonomicznie.

Koncepcja zakłada zachowanie istniejącej konstrukcji i ikonicznego przykrycia dachu hali lodowej, przy jednoczesnej rozbudowie o nowe skrzydło. Po rozbudowie oba budynki stanowić będą domknięcie osi spacerowej wzdłuż Parku Pokoju. 

Zmodernizowana część Parku wraz z krytą pływalnią stały się punktem wyjściowym dla stworzenia pasa izolacyjnego wzdłuż ulicy Eugeniusza Szustera Pas ten stanowić ma przestrzeń uspokojonego ruchu samochodowego oraz priorytetu pieszych i rowerzystów. Stanowi on strefę rodzinną, która znajduje swój finał na wewnętrznym narożniku bryły projektowanego kompleksu, gdzie znajduje się przeszklony łącznik pomiędzy obiema halami, który pełni rolę dwupoziomowego holu. 

Strona zachodnia odpowiedzialna jest za wejście uczestników ślizgawek, rodzin z dziećmi, stanowi strefę rekreacji i wypoczynku. Pas wschodni wzdłuż ulicy Chemików został zaprojektowany jako ciąg pieszo jezdny obsługujący wydarzenia oraz mecze mające miejsce w dużej hali lodowej. Łączy on parking na ok. 300 pojazdów od strony południowej z istniejącym parkingiem znajdującym się na północy. 

Stanowi wjazd dla drużyny gości, a także ich widzów, dzięki wydzielonym miejscom postojowym dla autobusów i możliwością wejścia do wydzielonych sektorów.

Dzięki podziałowi kierunków wejścia oraz stworzeniu dwustronnego holu możliwe jest wydzielenie cyrkulacji osób i niezależne użytkowanie obu hal. Uczestnicy ślizgawki na małej hali nie będą mieli kontaktu z kibicami lub uczestnikami innego wydarzenia kulturalnego odbywającego się na dużej hali. 

Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo jak również przepustowość obiektu co wpływa na jego uniwersalność.

 

Zobacz również:

Tak może wyglądać nowe lodowisko w Oświęcimiu – WIZUALIZACJA

Lodowisko według Susuła & Stramy – FOTO

 

 

Najnowsze realizacje wideo