Tak może wyglądać nowe lodowisko w Oświęcimiu – WIZUALIZACJA

Redakcja eFO  |   Fakty,Hokej  |   21 listopada 2023 08:46

Stowarzyszenie Architektów w Polsce, z oddziałem w Katowicach, ogłosiło wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę hali lodowej w Oświęcimiu. 

Miasto szykuje się do znaczącego przedsięwzięcia modernizacyjnego, mającego przekształcić 60-letni obiekt w nowoczesną arenę sportową i kulturalną.

Zmiany dla symbolu miasta

Hala lodowa, której projektantem był Tadeusz Gabor, przeszła do drugiego etapu konkursu. Wsparcie Stowarzyszenia Architektów Polskich otwiera drogę do przeobrażenia obiektu w zgodzie z duchem XXI wieku. Modernizacja ma uczynić z lodowiska miejsce wielofunkcyjne, spełniające potrzeby zarówno sportowców, jak i mieszkańców.

Wytyczne i planowane usprawnienia

Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia przedstawił wytyczne projektowe. Trybuny, mieszczące przynajmniej trzy tysiące osób, oraz wielofunkcyjność hali to kluczowe elementy.

Stowarzyszenie Architektów w Polsce, oddział w Katowicach, ogłosiło wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę hali lodowej w Oświęcimiu. 

M.O.C Architekci Katowice. Hol główny

 

Miastu zależy na połączeniu piękna z funkcjonalnością, tworząc przestrzeń dostosowaną do organizacji różnorodnych wydarzeń, od koncertów po targi. Planowane są także punkty gastronomiczne, a teren zostanie uzupełniony specjalnym parkingiem na 300 pojazdów.

Drugie lodowisko i inne udogodnienia

Dodatkową inwestycją jest pełnowymiarowa tafla treningowa, która powstanie w pierwszej kolejności, umożliwiając kontynuację szkoleń podczas prac nad głównym obiektem. Mała trybuna na 300 miejsc przy tej tafli usprawni korzystanie z lodowiska. Projekt uwzględnia także specjalny parking dla pojazdów i autokarów.

Zwycięzcą konkursu została pracownia MOC Architekci z Katowic. Autorzy otrzymają 50 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w sprawie zamówienia publicznego na wykonanie projektu przebudowy. Komisja konkursowa doceniła klarowność kompozycji, funkcjonalność, oraz zachowanie walorów architektonicznych istniejącego obiektu.

Wizualizacje nowego wizerunku

W eFO prezentujemy wizualizacje projektu, które zdaniem komisji wpisują się w atmosferę istniejącej hali, jednocześnie wprowadzając nowoczesne rozwiązania.

Stowarzyszenie Architektów w Polsce, oddział w Katowicach, ogłosiło wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę hali lodowej w Oświęcimiu. 

M.O.C. Architekci Katowice. Główna hala lodowa

Sąd konkursowy przyznał też drugą nagrodę, wyróżnienie i dwa wyróżnienia honorowe

Za zajęcie drugiego miejsca nagrodę w wysokości 33 tys. zł otrzymała pracownia architektoniczna z Lublina Makowscy Mużacz w składzie Krzysztof Makowski i Łukasz Mużacz. 

Wyróżnienie i 12 tys. zł zdobyła krakowska firma Loesch + Partnerzy w autorskim składzie Konrad Loesch, Anita Kaczmarczyk, Krystian Krawczyk, Marta Lorek, Kinga Dziki i Jakub Miśniakiewicz. 

Jury przyznało też dwa wyróżnienia honorowe dla pracowni Prolog z Wrocławia i Archigrest z Warszawy.

Skład sądu konkursowego:

1. mgr inż. arch. Piotr Buśko (SARP Katowice) – Przewodniczący Sądu konkursowego;
2. mgr inż. arch. Marek Pelc (SARP Katowice) – Sędzia referent;
3. mgr inż. arch. Marcin Brataniec (SARP Kraków);
4. mgr inż. arch. Jacek Czech (SARP Kraków);
5. Pan Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim;
6. Pan Andrzej Bojarski – Wiceprezydent Miasta Oświęcim;
7. Pani Agata Gworek – Dyrektor MOSiR w Oświęcimiu;
8. mgr inż. arch. Henryk Piątek (SARP Katowice).20.11.2023

Piotr Buśko, przewodniczący sądu konkursowego podkreślił, że konkurs choć był wyzwaniem dla projektantów cieszył się sporym zainteresowaniem. W regulaminowym terminie zgłoszono 61 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. 

Do złożenia prac zaproszono 45 uczestników. Ostatecznie na konkurs złożono 13 prac. Do drugiego etapu przeszły 4.

Wyniki konkursu – kliknij TUTAJ

 

Stowarzyszenie Architektów w Polsce, oddział w Katowicach, ogłosiło wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę hali lodowej w Oświęcimiu. 

M.O.C. Architekci Katowice. Hala lodowa od strony ul. Chemików

 

Zobacz również:

Wyróżniony projekt w konkursie na halę lodową – FOTO

Lodowisko według Susuła & Stramy – FOTO

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .