Przemocowiec po awanturze pojechał do aresztu

Redakcja eFO  |   Fakty  |   22 grudnia 2022 18:22
Udostępnij

Wypił i kolejny raz wszczął awanturę. Tak, jak to miał w zwyczaju od dziesięciu lat. Tym razem groził, że zabije żonę oraz córkę i spali dom.

57-letnia żona agresora zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Zgłosiła, że pijany, o rok starszy mąż, awanturuje się i grozi jej oraz pełnoletniej córce śmiercią. Operator centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) powiadomił o zajściu policję.

Na miejsce, do domu jednorodzinnego w Chełmku, pojechał patrol z miejscowego komisariatu policji. Mundurowi zastali na miejscu awanturnika oraz jego ofiary. Zatrzymali go i przewieźli do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu (KPP), gdzie trafił do celi, czyli na tzw. dołek.

Najpierw jednak przeszedł badanie alkomatem, który pokazał 2,3 promila alkoholu w powietrzu wydychanym przez 58-latka.

„Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. Na podstawie dowodów zebranych podczas postępowania przedstawili zatrzymanemu zarzut znęcania psychicznego i gróźb karalnych wobec rodziny. Czynów tych dokonywał od dziesięciu lat najczęściej będąc pod wpływem alkoholu” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP w Oświęcimiu.

Akta sprawy trafiły do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzuty, a następnie na wniosek kryminalnych wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu po zapoznaniu się z dowodami zebranymi przez śledczych zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 58-latka. Policjanci odwieźli przemocowca do aresztu śledczego.

Za przemoc w rodzinie grozi kara do pięciu lat więzienia, a za groźby karalne kolejne dwa lata za kratkami.


Nie czekaj. Przerwij przemoc

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.


Jesteś osobą pokrzywdzoną? Uzyskasz wsparcie i pomoc

Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03, telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl



Jesteś sprawcą przemocy? Weź udział w terapii
Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.

 

Najnowsze realizacje wideo