polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Za stosowanie przemocy domowej grozi kara do pięciu lat więzienia. Fot. Pixabay.com
Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu otrzymał informację o awanturze domowej w jednym z mieszkań na osiedlu Chemików. Wysłał na miejsce patrol. Policjanci zastali 28-letniego pijanego mężczyznę i jego 31-letnią partnerkę.
Kobieta miała sińce na całym ciele. Powiedziała, że konkubent ja pobił. Mundurowi sporządzili Niebieską Kartę i zatrzymali 28-latka, który miał 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna trafił do policyjnej celi.
Sprawę przejęli kryminalni. Wystarczyło im kilkanaście godzin, by zebrać dowody, że oświęcimianin od ponad roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoja partnerką. Najczęściej będąc pod wpływem alkoholu. Dlatego też wystąpili z odpowiednim wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
Prokurator przedstawił damskiemu bokserowi zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad konkubiną. Wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór.
Mężczyźnie grozi kara do pięciu lat więzienia.
Śledczy oraz pracownicy socjalni apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości.
Na stronie funduszu znajduje się także lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy.
Na terenie Małopolski działa siedem punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.
W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. Nowa siedziba punktu znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech). Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka). Godziny przyjęć ośrodka pomocy pokrzywdzonym przestępstwem – poniedziałek godz. 16-20, piątek godz. 15-19.