Książka Marty H. Milewskiej z nagrodą Koziołka Matołka od czytelników

PAP  |   Edukacja,Fakty  |   25 grudnia 2020 17:05
Udostępnij

Książka Marty H. Milewskiej „Czy wróżka zębuszka istnieje” otrzymała nagrodę czytelników 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

„Tegoroczne działania odbyły się przy dużych ograniczeniach spowodowanych pandemią. Staraliśmy się gromadzić nasze wysiłki wokół jednej ważnej sprawy: promocji czytelnictwa i wyboru najlepszej polskiej książki dla dzieci. Gala wręczenia 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej odbyła się w październiku. Bardzo ważnym dla nas działaniem było też wyłonienie Nagrody Czytelników, którą realizowaliśmy poprzez nawiązanie współpracy ze szkołami podstawowymi w Polsce noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego. Młodzi czytelnicy mogli głosować poprzez stronę internetową i specjalną tablicę w bibliotece” – poinformowała Agnieszka Tracz z organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

Wydawnictwo Tatarak, przybliżając książkę Marty H. Milewskiej „Czy wróżka zębuszka istnieje”, podało:

„Dorośli wcale nie są tacy nieomylni i poważni, na jakich chcieliby wyglądać. Dlaczego? Bo nikt nie jest idealny. Ani dziecko, ani dorosły. Każdy ma też prawo do bycia sobą. I do popełniania błędów. Jest jeszcze coś – każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Możliwe, że bał się pająków, robił błędy ortograficzne, cierpiał z powodu swojego wyglądu. (…) A co ma z tym wspólnego wróżka zębuszka? Dobre pytanie! Od niej wszystko się zaczęło”.

Laureatem według jurorów, który w październiku otrzymał główną nagrodę – statuetkę dłuta Andrzeja Renesa przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, został Marcin Przewoźniak i jego książka „Puk, puk! Zastałem króla?”.

Zwycięska książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa

„Rodzina Bielskich mieszka w stuletniej kamienicy. Pewnego dnia w futrynę prowadzącą do spiżarni wstawiają zabytkowe drzwi kupione na targu staroci. Jak się okazuje, działają jak wehikuł czasu i od tego momentu zaczynają się dziać niestworzone rzeczy! +Puk, puk! Przepraszam, zastałem króla?+ – słyszy główny bohater, kiedy drzwi do spiżarni uchylają się i wchodzi przez nie królewski błazenek” – przybliżyło książkę wydawnictwo.

Wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki Mariola Talewicz podkreśliła, że konkurs ma na celu promować współczesnych pisarzy, tworzących dla najmłodszych odbiorców. Honorowane są w nim książki szczególnie wartościowe.

Dzięki takiej rekomendacji rodzice i opiekunowie w gąszczu różnych wydawnictw odnajdą te, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i rozwiązują trudne problemy.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 97 zgłoszonych tytułów

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska w Oświęcimiu.

Zobacz również:

Książka Marcina Przewoźniaka z nagrodą Koziołka Matołka – FOTO

 

§

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu FaktyOswiecim.pl materiały sygnowane skrótem ,,PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1991 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyzsze materiały wykorzystywane są przez Agencję Medialną Fakty na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym jest zabronione. PAP S.A, zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PAP