polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Jej efektem jest Program Marki Lokalnej Dolina Karpia polegający na znakowaniu produktów i usług Znakiem Promocyjnym Dolina Karpia.
„Znak ten oznacza, że produkt lub usługa charakteryzuje się wysoką jakością, gwarancją pochodzenia, przyjaznością dla klienta i środowiska. Obecnie Znak marki lokalnej Dolina Karpia posiada 17 produktów i 12 usług” – tłumaczy Agnieszka Gołąb, specjalistka ds. promocji i informacji Stowarzyszenia Dolina Karpia.
Miłośnicy przyrody i sportu z pewnością znajdą coś dla siebie. Mogą skorzystać z wypożyczalni firmy Bon Bon i przemierzyć Dolinę Karpia na rowerze lub przeżyć fantastyczną wodną przygodę podczas spływów kajakowych rzeką Skawą i Wisłą z kajaki-na-skawie.pl i kajaki-na-wisle.pl.
Aby poznać naturę Doliny Karpia z bliska i zobaczyć na własne oczy rzadko spotykane gatunki ptaków wystarczy wybrać się na wycieczkę ornitologiczną po kompleksie stawowym Przeręb z Towarzystwem na Rzecz Ziemi.
Będąc w Dolinie Karpia obowiązkowo należy spróbować produktów lokalnych, które są naszą dumą i pasją.
– produkty rybne (karp wędzony i przetwory z karpia z firmy Skarby Doliny Karpia), – słodkości (krówka zatorska, lody zatorskie, wafelki zatorskie oraz landrynki zatorskie z Lolly Polly, lody Revel z Restauracji Revel), – miody (miód rzepakowy z Pasieki na Zastawiu, miód wielokwiatowy z Pasieki u Wojtka) – produkty zbożowe (chleb Revel z Doliny Karpia z Restauracji Revel, mąka orkiszowa oraz ziarno orkiszu z firmy Diogra).
Produkty te powstają w rodzinnych manufakturach, z lokalnych składników i w sposób przyjazny dla środowiska. To wszystko sprawia, że są wyjątkowe, płynące prosto z serca, pożywiają nie tylko ciało ale i duszę. Wszystkie są dostępne na Stoisku Produktów Lokalnych w Supermarkecie HANA, gdzie na regałach czeka cała paleta smaków od słodkich miodów po kwaśne karpie.
„Niesamowite doznania kulinarne czekają również w Restauracji Revel, która słynie z menu Doliny Karpia. Znaleźć w nim można tradycyjnego karpia królewskiego oraz zaskakującą swym smakiem pizzę z karpiem wędzonym” – tłumaczy specjalistka ds. promocji i informacji.
Zdobywanie wiedzy w przyjemny i aktywny sposób możliwe jest podczas warsztatów pszczelarskich z Pasieką na Zastawiu, a tajniki wytwarzania krówki zatorskiej poznać można na warsztatach z Lolly Polly.
Na sam koniec warto odpocząć w niezwykłych miejscach. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. W szczególności warto zatrzymać się w ośrodkach wypoczynkowych MOLO Resort lub Radocza Park z bogatym zapleczem gastronomicznym i strefą SPA, w pensjonacie Villa Natura z atrakcyjną strefą rekreacyjną lub w Gospodarstwie Agroturystycznym „Ranczo w Dolinie Karpia” z sielskim klimatem i duszą.
„Wszystkie wymienione produkty i usługi zostały oznaczone znakiem marki lokalnej Dolina Karpia ponieważ są wyjątkowe i niepowtarzalne. Charakteryzują się wysoką jakością, gwarancją pochodzenia, przyjaznością dla środowiska i klienta, związkiem z regionem oraz dostępnością” – wyjaśnia Agnieszka Gołąb.
Jest udzielanie rekomendacji dla produktów i usług nią znakowanych, stwarzanie przestrzeni dla rozwoju ludzi i miejsc oraz budowanie przyjaznych relacji pomiędzy klientami, producentami i regionem.
„Stowarzyszenie Dolina Karpia we współpracy ze społecznością lokalną, partnerami samorządowymi i sympatykami przez wiele lat budowało markę lokalną obszaru Doliny Karpia opartą na zrównoważonym rozwoju przy wykorzystaniu lokalnych zasobów kulturowych i przyrodniczych. Zwieńczeniem tych prac jest znak słowno-graficzny w postaci witrażowego, energetycznego i przykuwającego uwagę karpia, którego mnogość kolorów nawiązuje do magii łuski karpia i czasów królewskich, kiedy to wszelkie ważne symbole i treści przedstawiano na witrażach” – dodaje Gołąb.
Kupując produkty i usługi rekomendowane znakiem marki lokalnej Dolina Karpia, wspierani zostają lokalni przedsiębiorcy oraz zachowane zostają unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe regionu dlatego odwiedzając Dolinę Karpia, koniecznie szukaj produktów i usług wyróżnionych tym znakiem.