polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Kętach można było zakupić wspaniałe wianki, szydełkowe serwety, kreatywne ozdoby świąteczne, a także biżuterię. Można było znaleźć mnóstwo inspiracji na prezenty świąteczne „last minute” – ciepłe, wełniane wyroby, naturalne kosmetyki, miody, czy piękne zabawki, różnorakie dodatki i wiele, wiele innych.
Miłośnicy antyków i staroci „z duszą” również mogli znaleźć coś dla siebie. Kęckie jarmarki to również bogaty program artystyczny.
Na scenie zaprezentowali się:
Działa w kęckim środowisku już 36 lat, kultywując rodzimy folklor. Niezmiennie od tylu lat promuje Kęty i jest ostoją ludowych tradycji, tak ważnych w życiu każdego z nas. Obecnie pracują pod kierunkiem choreografa Pani Barbary Gacek. W tym roku opracowali nowy program artystyczny, który można było zobaczyć podczas Dni Kęt. Zespół z kapelą w składzie: Edward Dziubek – akordeon, Aleksandra Jarosz, Natalia Borgosz i Natalia Wejnerd – skrzypce, Wiesław Grabski- kontrabas.
Ich debiut sceniczny odbył się na jarmarku bożonarodzeniowym 2018. Członkowie zespołu biorą udział w konkursach i festiwalach, zajmując wielokrotnie finałowe lokaty, a ich śpiew zawsze umila nam wszystkie imprezy plenerowe. Kierownikiem zespołu jest Aleksandra Stępień.
Powstała na przełomie lat 2003/2004 z inicjatywy kierownika i równocześnie nauczyciela Pana Sławomira Dwornika. Istnieje prawie 16 lat w naszym środowisku i uświetnia różnorodne uroczystości lokalne. Grupę reprezentowały Oliwia Wojtunik, Adriana Frysztacka i Karolina Drzała.
Funkcjonują już od siedmiu lat przy Domu Kultury w Kętach. Choreografem i kierownikiem zespołu jest Małgorzata Gembala, a kierownikiem muzycznym Jakub Waluś. Ten rok dla grupy był bardzo pracowity i twórczy. Po raz pierwszy wziął udział w 56. Tygodniu Kultury Beskidzkiej zaprezentował rodzimy folklor na dwóch estradach tego prestiżowego Festiwalu: w Makowie Podhalańskim i Szczyrku. W tym również samym roku na zaproszenie Gminy Turzovka na Słowacji koncertował podczas Festiwalu Folklorystycznego „Beskydske Slavnosti”.
Powstała w 2002 roku w Pewli Ślemieńskiej. Pierwsze dwa lata to czas, w którym poznawali kulturę góralską, kompletowali stroje i uczyli się gwary. Początkowo kapela brała udział w konkursach muzycznych. Muzycy z zespołu piszą i komponują także swoje autorskie utwory. Jednak muzyka góralska ciągle towarzyszy zespołowi, umila im życie i jest nieodzownym elementem ich twórczej aktywności.