polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Tomasz, Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego. Fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
„Pamięć pozostaje sztuką dla sztuki jeśli nie zmienia naszego sposobu patrzenia na świat. Nasze programy o historii w sposób pionierski na skalę Polski zerwały ze schematem zajmowania się wyłącznie przeszłością. Od dziesięciu lat rozmawiamy z młodzieżą i dorosłymi z Polski i całego świata o obecności wokół każdego z nas mechanizmów, które doprowadziły do Auschwitz i Holokaustu. Nagrodę Specjalną Polin traktujemy jako potwierdzenie, że pamięć skierowana w przyszłość jest właściwą ścieżką – powiedział w Warszawie Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego.
Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wśród laureatów ubiegłych edycji są m.in. Stowarzyszenie “Dzieci Holokaustu”, Joanna Podolska kierująca łódzkim Centrum Dialogu oraz dr Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.
„W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę. Zależy nam, by pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. — mówi Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum i Przewodniczący Sądu Konkursowego Nagrody POLIN oraz ocalony z Zagłady.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 roku, by zachować pamięć o miejscowej społeczności żydowskiej i uczyć o współczesnych zagrożeniach związanych z antysemityzmem, uprzedzeniami i nienawiścią. W skład Centrum wchodzi Muzeum Żydowskie, jedyna zachowana w mieście synagoga Chewra Lomdej Misznajot, dom ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia Szymona Klugera z przestrzenią wystaw i Cafe Bergson oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi.
Na zakończenie swoje wystąpienia Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego powiedział:
„Zapraszamy do Oświęcimia, nie tylko Auschwitz”
Galę wręczenia Nagrody POLIN uświetnił występ Marcina Maseckiego. Pianista, nawiązując do Władysława Szpilmana, przypomniał ostatnią audycję, jaką na żywo wyemitowało Polskie Radio we wrześniu w 1939 roku a w 80. rocznicę tego wydarzenia Muzeum POLIN upamiętniło tę historię koncertem w holu głównym.
Opublikowany przez Oshpitzin Wtorek, 3 grudnia 2019