Nagroda specjalna POLIN dla Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu – FILM, FOTO

0 Jola Wodniak  |   Fakty  |   4 grudnia 2019 09:25

Podczas uroczystej gali w Warszawie oświęcimskie muzeum i centrum edukacji zostało uhonorowane Nagrodą Specjalną za zachowanie pamięci o miejscowej społeczności żydowskiej, działalność edukacyjną i programy antydyskryminacyjne.

Pamięć pozostaje sztuką dla sztuki jeśli nie zmienia naszego sposobu patrzenia na świat. Nasze programy o historii w sposób pionierski na skalę Polski zerwały ze schematem zajmowania się wyłącznie przeszłością. Od dziesięciu lat rozmawiamy z młodzieżą i dorosłymi z Polski i całego świata o obecności wokół każdego z nas mechanizmów, które doprowadziły do Auschwitz i Holokaustu. Nagrodę Specjalną Polin traktujemy jako potwierdzenie, że pamięć skierowana w przyszłość jest właściwą ścieżką – powiedział w Warszawie Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego.

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wśród laureatów ubiegłych edycji są m.in. Stowarzyszenie “Dzieci Holokaustu”, Joanna Podolska kierująca łódzkim Centrum Dialogu oraz dr Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.

 

 

W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę. Zależy nam, by  pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. — mówi Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum i Przewodniczący Sądu Konkursowego Nagrody POLIN oraz ocalony z Zagłady.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 roku, by zachować pamięć o miejscowej społeczności żydowskiej i uczyć o współczesnych zagrożeniach związanych z antysemityzmem, uprzedzeniami i nienawiścią. W skład Centrum wchodzi Muzeum Żydowskie, jedyna zachowana w mieście synagoga Chewra Lomdej Misznajot, dom ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia Szymona Klugera z przestrzenią wystaw i Cafe Bergson oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi.

Na zakończenie swoje wystąpienia Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego powiedział:

„Zapraszamy do Oświęcimia, nie tylko Auschwitz”

 

 

Galę wręczenia Nagrody POLIN uświetnił występ Marcina Maseckiego. Pianista, nawiązując do Władysława Szpilmana, przypomniał ostatnią audycję, jaką na żywo wyemitowało Polskie Radio we wrześniu w 1939 roku a w 80. rocznicę tego wydarzenia Muzeum POLIN upamiętniło tę historię koncertem w holu głównym.

Na zakończenie uroczystości, Stella Maria Kowalczyk, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej nr. 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie wykonała utwory skomponowane przez Josimę Feldschuh – 10-letnią pianistkę z warszawskiego getta. Historię tej niezwykłej postaci Muzeum POLIN przypominało przez cały rok.

 

Opublikowany przez Oshpitzin Wtorek, 3 grudnia 2019

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa