Płuca, które oddychały oświęcimskim powietrzem – FILM

smogLAB  |   Meteo  |   2 grudnia 2019 12:20
Udostępnij

Wystarczyły dwa tygodnie by pyły z powietrza w Oświęcimiu pokryły czarnym nalotem model ludzkich płuc ustawiony na rynku miasta.

Eksperyment organizacji antysmogowych w Oświęcimiu dobiegł końca. Kilkumetrowej wielkości płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzały się na białej przepuszczalnej materii.

„Gdy ustawialiśmy model płuc na rynku miasta nie spodziewaliśmy się, że tak szybko pokryją się czarnym pyłem. Nasza instalacja w dobitny sposób unaocznia jak dramatycznej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy Oświęcimia. Pył, który osadził się na modelu płuc, przenika również do naszych prawdziwych płuc” – mówi Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego.

Po Oświęcimiu płuca pojawiły się 30 listopada w podkrakowskim Czernichowie i pozostaną tam przez dwa tygodnie. To kolejna odsłona akcji Polskiego Alarmu Smogowego. Hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

„Każdy w dość obrazowy sposób mógł zobaczyć, jakim powietrzem oddychamy w Oświęcimiu i nie tylko. Oczywiście liczby i wyniki pomiarów jakości powietrza, które są podawane i które zazwyczaj znacznie przekraczają normę „robią wrażenie” i powinny alarmować i dać do myślenia, ale to instalacja płuc wykłada tak naprawdę kawę na ławę” – mówi Faktom Oświęcim Karolina Turza, z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.

Ostatnie dwa tygodnie nie były zresztą jakoś mocno „smogowe”, a płuca i tak zrobiły się czarne

„Instalacja to element kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, która ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza, którą obniża spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych, także wydaje mi się, że cel został osiągnięty. Niestety poza poszerzaniem świadomości, która i tak w Oświęcimiu jest już dość wysoka, pozostaje cała długa droga zmiany tej sytuacji i wyeliminowania niskiej emisji (główne źródło zanieczyszczeń), która leży w rękach naszych, ale i włodarzy miasta, gminy i powiatu” – dodaje Karolina Turza.

 

W następnych miesiącach model płuc stanie w Wieliczce (14-28.12.2019), Zabierzowie (30.12-13.01.2019), Niepołomicach (14-28.01.2019) i Warszawie (29.01-12.02).

Zobacz również:

Model ludzkich płuc stanął na rynku – FILM

Stacja pomiaru powietrza stanęła w Oświęcimiu

Tak wyglądają płuca po tygodniu na rynku w Oświęcimiu – FILM

 

 

Najnowsze realizacje wideo