polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Od 1 września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna. Taki zakaz będzie również obowiązywać we Wrocławiu i wszystkich dolnośląskich uzdrowiskach. Kolejne miasta pracują nad wprowadzeniem takich przepisów u siebie między innymi Sosnowiec, Racibórz, Sopot, Tarnów, Nowy Targ, Rabka Zdrój.
W Światowy Dzień Czystego Powietrza, 14 listopada, taką deklarację złożył również Burmistrz Pszczyny, która znalazła się na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zasmogowanych miast Polski w 2018 roku.
„Cieszy świadomość mieszkańców Oświęcimia, niestety nie da się tego powiedzieć o mieszkańcach gmin sąsiednich. W lipcu 2019 r. krakowski Instytut Ekonomii Środowiska przeprowadził badania wśród właścicieli domów jednorodzinnych w województwach, w których przyjęto uchwały antysmogowe, czyli przepisy zobowiązujące do wymiany kotłów i pieców zasilanych węglem i drewnem, które nie spełniają norm emisyjnych” – mówi Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego. „Badania pokazały jak nikła jest świadomość obowiązującego prawa, ponad 80 procent ankietowanych nie wiedziało, że w perspektywie trzech najbliższych lat będą musieli wymienić urządzenia grzewcze w swoich domach” – dodaje Marcin Kręźlewicz.
„Cieszy świadomość mieszkańców Oświęcimia, niestety nie da się tego powiedzieć o mieszkańcach gmin sąsiednich. W lipcu 2019 r. krakowski Instytut Ekonomii Środowiska przeprowadził badania wśród właścicieli domów jednorodzinnych w województwach, w których przyjęto uchwały antysmogowe, czyli przepisy zobowiązujące do wymiany kotłów i pieców zasilanych węglem i drewnem, które nie spełniają norm emisyjnych” – mówi Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego.
„Badania pokazały jak nikła jest świadomość obowiązującego prawa, ponad 80 procent ankietowanych nie wiedziało, że w perspektywie trzech najbliższych lat będą musieli wymienić urządzenia grzewcze w swoich domach” – dodaje Marcin Kręźlewicz.
Sondaż zrealizowany został za pomocą mediów społecznościowych na stronie grupy Mieszkańców Miasta Oświęcim.
Zobacz również:
Model ludzkich płuc stanął na rynku – FILM
Zapaść działań antysmogowych w powiecie?
Stacja pomiaru powietrza stanęła w Oświęcimiu