polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Maszyneria zniszczenia funkcjonowała w KL Auschwitz przy muzyce. Kobiety w wieku od 16 do 40 lat widziały codziennie niewyobrażalną zgrozę i musiały grać na rozkaz. Grały o swoje życie. Muzyka spełniała w obozie wiele funkcji – była wyrazem władzy narodowych socjalistów, „koordynowała i rytmizowała” pracę, z jednej strony uspokajała, a z drugiej gnębiła, służyła nade wszystko zabawie oficerów SS.
Spektakl „Orkiestra dziewcząt” przywołuje wspomnienia świadków tamtych czasów – kobiet, które grały w obozowej orkiestrze. W spektaklu współistnieją ze sobą tekst oraz muzyka klasyczna i elektroniczna, przeszłość i teraźniejszość, świadkowie tamtych czasów oraz aktorzy i publiczność.
Postawione zostają pytania: „Jak można przeżyć?” i „Co znaczy dla mnie moja sztuka?”.
„Jeśli nie będziemy dobrze grali, pójdziemy do gazu.” (Alma Rosé, dyrygent)
„Drżeliśmy i płakaliśmy, łzy leciały nam z oczu. Ty nie mogłaś pomóc ludziom, ty wiedziałaś, oni idą teraz do gazu, a ty musisz tam stać i grać.” (Esther Bejarano, akordeonistka)
„Muzyki nie można splamić. Muzyka jest nienaruszalna, to jest wspaniałe, to jest siła muzyki.” (Anita Lasker-Wallfisch, wiolonczelistka)
premiera: 29 sierpnia 2019, Heimathafen Neukölln, Berlin spektakl w języku niemieckim z napisami w języku polskim i angielskim
Teatr Spreeagenten powstał w 2007 roku w Berlinie. Realizuje projekty teatralne w kraju i za granicą (Rumunia, Czechy, Serbia, Polska) poszukując dialogu międzynarodowego, międzykulturowego i interdyscyplinarnego. Wykorzystuje różne formy wyrazu artystycznego. Teatr sięga do tematów politycznych – opierając się na materiałach dokumentalnych – realizując również inscenizacje w miejscach nieteatralnych.
„Orkiestra dziewcząt” prezentowana jest przy współpracy ze szkołą im. Ernesta Haeckla w Berlinie, grupą kameralną Szkoły Muzycznej im. Dymitra Szostakowicza w Berlinie, Młodzieżową Orkiestrą Kameralną w Berlinie, Performative Forschung Tatwerk w Berlinie, Teatrem Heimathafen Neukölln w Berlinie i Oświęcimskim Centrum Kultury.
Projekt został sfinansowany przez fundusz kultury stołecznej – ze środków berlińskiego funduszu projektowego „Kulturalna edukacja”.
Teatr Spreeagenten składa podziękowania stowarzyszeniu frakcji parlamentarnej Die Linke za wsparcie finansowe oraz Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Teatrowi Mitte. Patron medialny – dziennik Taz.
www.spree-agenten.de