Orkiestra dziewcząt – spektakl wspomnień kobiet z orkiestry obozowej z KL Auschwitz

Redakcja FO  |   Kultura i rozrywka  |   1 listopada 2019 00:01

W czwartek 14 listopada o godzinie 18 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru Spreeagenten w Berlinie, zrealizowany na podstawie wspomnień kobiet z orkiestry obozowej z KL Auschwitz – Orkiestra dziewcząt.


Maszyneria zniszczenia funkcjonowała w KL Auschwitz przy muzyce. Kobiety w wieku od 16 do 40 lat widziały codziennie niewyobrażalną zgrozę i musiały grać na rozkaz. Grały o swoje życie. Muzyka spełniała w obozie wiele funkcji – była wyrazem władzy narodowych socjalistów, “koordynowała i rytmizowała” pracę, z jednej strony uspokajała, a z drugiej gnębiła, służyła nade wszystko zabawie oficerów SS.

Spektakl “Orkiestra dziewcząt” przywołuje wspomnienia świadków tamtych czasów – kobiet, które grały w obozowej orkiestrze. W spektaklu współistnieją ze sobą tekst oraz muzyka klasyczna i elektroniczna, przeszłość i teraźniejszość, świadkowie tamtych czasów oraz aktorzy i publiczność.

Postawione zostają pytania: “Jak można przeżyć?” i “Co znaczy dla mnie moja sztuka?”.

“Jeśli nie będziemy dobrze grali, pójdziemy do gazu.”
(Alma Rosé, dyrygent)

“Drżeliśmy i płakaliśmy, łzy leciały nam z oczu. Ty nie mogłaś pomóc ludziom, ty wiedziałaś, oni idą teraz do gazu, a ty musisz tam stać i grać.”
(Esther Bejarano, akordeonistka)

“Muzyki nie można splamić. Muzyka jest nienaruszalna, to jest wspaniałe, to jest siła muzyki.”
(Anita Lasker-Wallfisch, wiolonczelistka)

premiera: 29 sierpnia 2019, Heimathafen Neukölln, Berlin
spektakl w języku niemieckim z napisami w języku polskim i angielskim

Teatr Spreeagenten powstał w 2007 roku w Berlinie. Realizuje projekty teatralne w kraju i za granicą (Rumunia, Czechy, Serbia, Polska) poszukując dialogu międzynarodowego, międzykulturowego i interdyscyplinarnego. Wykorzystuje różne formy wyrazu artystycznego. Teatr sięga do tematów politycznych – opierając się na materiałach dokumentalnych – realizując również inscenizacje w miejscach nieteatralnych.

“Orkiestra dziewcząt” prezentowana jest przy współpracy ze szkołą im. Ernesta Haeckla w Berlinie, grupą kameralną Szkoły Muzycznej im. Dymitra Szostakowicza w Berlinie, Młodzieżową Orkiestrą Kameralną w Berlinie, Performative Forschung Tatwerk w Berlinie, Teatrem Heimathafen Neukölln w Berlinie i Oświęcimskim Centrum Kultury.

Projekt został sfinansowany przez fundusz kultury stołecznej – ze środków berlińskiego funduszu projektowego “Kulturalna edukacja”.

Teatr Spreeagenten składa podziękowania stowarzyszeniu frakcji parlamentarnej Die Linke za wsparcie finansowe oraz Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Teatrowi Mitte. Patron medialny – dziennik Taz.

www.spree-agenten.de

Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Oświęcimskim Centrum Kultury

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa