Pumptruck i tężnia cieszą już mieszkańców – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   22 października 2019 06:23
Udostępnij

W Polance Wielkiej ruszył tor pumptruckowy oraz tężnia solankowa. Obie atrakcje od kilku dni cieszą już mieszkańców gminy.

Tor powstał na powierzchni 430 metrów kwadratowych. Mogą z niego korzystać osoby jeżdżące na rowerach, hulajnogach, łyżworolkach, czy deskorolkach. Tor ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Nazwa pump track wiąże się z ruchem podczas pompowania (pumping motion), kiedy poruszając się na torze sylwetka cyklisty wykonuje ruch góra – dół.

Pierwsze pumptracki powstały w latach 70.-80. XX wieku jako trasy dla rowerzystów BMX. Około 2002 roku australijscy kolarze górscy rozpoczęli tworzyć nowe pumptracki. W Stanach Zjednoczonych pierwszy z torów tego rodzaju zbudowano w 2004 roku w stanie Kolorado. W Polance Wielkiej od kilku dni miłośnicy kółek oddają się swojej pasji.

Obok toru powstała też tężnia solankowa, ale nie taka wielka, jak na przykład w Wieliczce. Jest to pierwsza tężnia w wersji mini w Małopolsce. Dotychczas takie małe w naszej okolicy powstawały dotychczas na Śląsku.

 

 

Tężnia w Polance Wielkiej to drewniana konstrukcja na betonowej podbudowie, wokół niej stoją już ławki. wkrótce nie zabraknie zieleńca i drzew.

„Jest ustawiona w stosunku do drogi, ale projektanci ją usytuowali tak, jak najczęściej wieją wiatry w Polance. Chodzi o to, żeby przez tarninę, która będzie ułożona w tężni, przechodziło najwięcej wiatru i wspomagało w ten sposób uwalnianie się solanki do powietrza. Każdy może tam przyjść, usiąść i pooddychać” – tłumaczy wójt Grzegorz Gałgan.

Obie inwestycje kosztowały 1,1 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel pół miliona złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przyszłym roku samorząd, już z własnego budżetu, wybuduje w tym miejscu parking samochodowy. Wójt planuje tez w przyszłości stworzenie placu zabaw dla dzieci.

„Mikroklimatem tężni można oddychać w godzinach 9-19. Natomiast szaleństwom na torze oddawać się można w godzinach od 9 do zmierzchu” – dodaje wójt Polanki Wielkiej.

Altana

Kolejnym zadaniem w centrum będzie duża altana, która stanie naprzeciwko sceny w parku. Ma kosztować 280 tys. zł, a powierzchnia jej zabudowy wyniesie 236 metrów kwadratowych.

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .