Pumptruck i tężnia cieszą już mieszkańców – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   22 października 2019 06:23

W Polance Wielkiej ruszył tor pumptruckowy oraz tężnia solankowa. Obie atrakcje od kilku dni cieszą już mieszkańców gminy.

Tor powstał na powierzchni 430 metrów kwadratowych. Mogą z niego korzystać osoby jeżdżące na rowerach, hulajnogach, łyżworolkach, czy deskorolkach. Tor ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Nazwa pump track wiąże się z ruchem podczas pompowania (pumping motion), kiedy poruszając się na torze sylwetka cyklisty wykonuje ruch góra – dół.

Pierwsze pumptracki powstały w latach 70.-80. XX wieku jako trasy dla rowerzystów BMX. Około 2002 roku australijscy kolarze górscy rozpoczęli tworzyć nowe pumptracki. W Stanach Zjednoczonych pierwszy z torów tego rodzaju zbudowano w 2004 roku w stanie Kolorado. W Polance Wielkiej od kilku dni miłośnicy kółek oddają się swojej pasji.

Obok toru powstała też tężnia solankowa, ale nie taka wielka, jak na przykład w Wieliczce. Jest to pierwsza tężnia w wersji mini w Małopolsce. Dotychczas takie małe w naszej okolicy powstawały dotychczas na Śląsku.

 

 

Tężnia w Polance Wielkiej to drewniana konstrukcja na betonowej podbudowie, wokół niej stoją już ławki. wkrótce nie zabraknie zieleńca i drzew.

„Jest ustawiona w stosunku do drogi, ale projektanci ją usytuowali tak, jak najczęściej wieją wiatry w Polance. Chodzi o to, żeby przez tarninę, która będzie ułożona w tężni, przechodziło najwięcej wiatru i wspomagało w ten sposób uwalnianie się solanki do powietrza. Każdy może tam przyjść, usiąść i pooddychać” – tłumaczy wójt Grzegorz Gałgan.

Obie inwestycje kosztowały 1,1 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel pół miliona złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przyszłym roku samorząd, już z własnego budżetu, wybuduje w tym miejscu parking samochodowy. Wójt planuje tez w przyszłości stworzenie placu zabaw dla dzieci.

„Mikroklimatem tężni można oddychać w godzinach 9-19. Natomiast szaleństwom na torze oddawać się można w godzinach od 9 do zmierzchu” – dodaje wójt Polanki Wielkiej.

Altana

Kolejnym zadaniem w centrum będzie duża altana, która stanie naprzeciwko sceny w parku. Ma kosztować 280 tys. zł, a powierzchnia jej zabudowy wyniesie 236 metrów kwadratowych.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .