polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fundacja Eko Miasto rozpoczęła akcję „Nie wrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci”. Tej ekologicznej akcji patronują Fakty Oświęcim.
Akcja edukacja polega na przekazaniu zestawów do segregacji śmieci placówkom oświatowym, a także edukowania dzieci i młodzieży – jak ważna jest ekologia.
Istotnym argumentem przemawiającym za segregacją śmieci jest oczywiście ochrona środowiska naturalnego. Sortowanie śmieci oraz późniejsze odzyskiwanie z nich różnych surowców to skuteczna metoda, by zapobiec stopniowemu przepełnianiu się składowisk odpadów. Recykling umożliwia też wyraźne ograniczenie zużycia surowców naturalnych różnego typu.
Zestaw zawiera baner, ulotki, pięć pojemników, zgniatarkę do butelek plastikowych, chwytak na śmieci, baner informacyjny, a także worki na śmieci – kolorowe, do każdego kosza jest inny kolor. Dzisiaj zestawy trafiły do szkoły podstawowej i przedszkola w Zaborzu, a także do szkoły podstawowej nr 2 w Oświęcimiu.
„Zaczynamy działania w szkołach i przedszkolach w Oświęcimiu, gminie Oświęcim i powiecie oświęcimskim. Większość już potwierdziła chęć uczestnictwa w projekcie” – informuje Fakty Oświęcim Grzegorz Gruca, prezes fundacji Eko Miasto.
Jest to ponad 40 jednostek z powiatu i ponad 40 z gminy i miasta Oświęcim. Niektóre z placówek zamawia po kilka zestawów – w zależności, ilu jest uczniów w danej szkole.
„Chcemy tym projektem zarazić szkoły z całego kraju. Oprócz przekazywania zestawów będziemy umawiać się na pól godziny edukacyjnej w szkołach i przedszkolach – na apelach lub indywidualnie” – mówi Grzegorz Gruca.
„Od listopada bierzemy się za warsztaty samochodowe. Tu jest troszkę inna bajka, bo dochodzą materiały niebezpieczne, ale mamy już odbiorców – także takich odpadów” – dodaje prezes fundacji.
Do pojemnika „Metale i tworzywa sztuczne” trafiają: – Aluminiowe wieczka – butelki PET – etykiety z folii termokurczliwej – folia aluminiowa i opakowaniowa – foliowe saszetki po kosmetykach, sosach, jedzeniu – garnki, blachy do pieczenia – kapsułki po kawie – kartony po napojach – koperty z folią bąbelkową – metalowe nakrętki od słoików, kapsle – nakrętki od słoików – opakowania po jogurcie – plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości – produkty z biodegradowalnego plastiku – produkty z gumy i kauczuku – puszki po napojach, konserwach – styropian – tubki po paście do zębów – woreczki foliowe
Do pojemnika „Szkło” trafiają: – butelki po napojach i żywności – opróżnione słoiki bez nakrętek – szklane opakowania po kosmetykach
Do pojemnika „Papier” trafiają: – czasopisma, ulotki – kartonowe pudła i opakowania – kartony po jajkach – papier, karton, tektura – pudełka po pizzy – rurki po papierze toaletowym i ręcznikach – torby papierowe (o ile nie są np. zatłuszczone i wykonane z tzw. papieru kredowego) – zeszyty
Do pojemnika „BIO” trafiają: – części roślin – fusy z kawy i herbaty – owoce – skorupki jajek – słoma, siano i trociny – warzywa – zepsute przetwory owocowe/warzywne (w tym np. zepsuta zupa)
Do pojemnika „odpady zmieszane” trafiają: – gąbki, szmatki – kurz z odkurzacza – maszynki do golenia – mięso, ryby, resztki zwierzęce – nabiał, ser, jaja – niedopałki papierosów – odchody zwierząt – olej do smażenia – paragony ze sklepu/bankomatu – pergamin – piasek – plastikowe opakowania po tłuszczu – porcelana, fajans – produkty higieniczne (pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata) – produkty skórzane, futrzane – torebki po herbacie – włosy, sierść, pióra – zatłuszczony papier – zapalniczka (pusta) – zbite naczynia, szklanki, kieliszki – zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne – zużyte ubrania, tekstylia, obuwie – żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt